23:10
31.03.2024

Koniec niedzielnej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.

23:04
31.03.2024

„NYT” poznał szczegóły morderstwa pilota Maksyma Kuzminowa

Źródła „NYT” stwierdziły, że zabójców Kuzminowa było dwóch. Na miejscu zbrodni, w garażu, zostawili łuski po nabojach do pistoletu Makarowa kal. 9 mm. Według gazety łuski te stanowią ważny dowód.

Czytaj więcej

Zabójstwo pilota Mi-8 w Hiszpanii. Maksym Kuzminow popełnił „poważny błąd”
22:45
31.03.2024

Szef MSZ Armenii: Naszymi głównymi partnerami są USA i Europa

— Mechanizmy bezpieczeństwa, które funkcjonowały przez kilka dziesięcioleci, nie sprawdziły się — przyznał Ararat Mirzoyan, minister spraw zagranicznych Armenii, w rozmowie z argentyńską stacją TN. Przebywający z wizytą w Buenos Aires szef armeńskiej dyplomacji mówił o „pogłębianiu stosunków gospodarczych i politycznych z Brukselą i Waszyngtonem”, jednak zaznaczył, że nie nazwałby tego „zwrotem” w polityce Erywania.

— (Z Rosją) mamy powiązania gospodarcze, handel dwustronny, różne sektory współpracy i utrzymujemy dobre więzi w zakresie bezpieczeństwa. Ale prawdą jest również, że dzisiaj nie mamy tych samych myśli i, mówiąc prościej, nie mówimy tym samym językiem. Problemów, jakie istnieją w stosunkach z Rosją, nie da się ukryć — powiedział Mirzoyan.

22:12
31.03.2024

Kolejna ofiara rosyjskiego ataku na obwód lwowski

Pod gruzami budynku administracyjnego obiektu infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim odnaleziono ciało kolejnego martwego mężczyzny — przekazał szef władz regionu Maksym Kozycki. „Niestety, pod gruzami budynku administracyjnego obiektu infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim , który dziś rano został zaatakowany przez rakiety manewrujące, znaleziono ciało innego mężczyzny. Szczere kondolencje dla rodziny” – napisał na Telegramie. Liczba ofiar może ulec zmianie - prowadzone przez ratowników poszukiwania jeszcze się nie zakończyły. 

21:38
31.03.2024

SBU odpowiedziała na żądanie Rosji aresztowania Wasyla Maluka

„W rzeczywistości Federacja Rosyjska może wydać tylko jedno godne uwagi oświadczenie – ogłosić całemu światu swoją porażkę w wojnie z Ukrainą i wycofanie swoich wojsk z ziemi ukraińskiej” - w ten sposób biuro prasowe Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) skomentowało wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej o aresztowanie szefa ukraińskich służb specjalnych Wasyla Maluka. „Jakiekolwiek słowa rosyjskiego MSZ są bezwartościowe - podkreślono w oświadczeniu, cytowanym przez Ukrinfom. „Zwycięstwo Ukrainy jest coraz bliżej” – stwierdziła SBU.

21:03
31.03.2024

Mark Rutte sekretarzem generalnym NATO? Turcja wskazuje warunki

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przedstawił szereg warunków, jakie Ankara stawia premierowi Holandii Markowi Rutte, który jest kandydatem na stanowisko sekretarza generalnego NATO. W niedzielę Erdogan rozmawiał telefonicznie z Rutte. Podczas rozmowy omówiono dwustronne stosunki Turcji i Holandii oraz proces wyboru nowego szefa NATO.

„Prezydent Erdogan powiedział, że nowy sekretarz generalny musi jak najlepiej służyć bezpieczeństwu i interesom członków sojuszu w walce z terroryzmem i innymi wyzwaniami, wzmacniać jedność sojuszu i traktować priorytetowo centralną rolę NATO, potwierdzać podstawowe wartości i ustalone praktyki sojuszu oraz brać pod uwagę wrażliwość sojuszników spoza UE” — poinformowało w komunikacie biuro Erdogana.

20:28
31.03.2024

Rosja. Zamknięte łagry i problemy socjalne klawiszy

Obecnie, według oficjalnych danych, w łagrach i więzieniach Rosji siedzi 300-400 tys. osób – dwa razy mniej niż dziesięć lat temu. Największy wpływ na ten spadek ma wojna z Ukrainą i werbunek więźniów na nią.

Czytaj więcej

Niespodziewane skutki wojny z Ukrainą: w Rosji zamykają łagry
19:51
31.03.2024

Niespokojna niedziela w Nikopolu

Rosjanie trzykrotnie użyli w niedzielę ciężkiej artylerii, ostrzeliwując rejon nikopolski. Zaatakowali również przy użyciu 15 dronów-kamikadze - poinformował Serhij Łysak, szef wojskowej administracji obwodu dniepropietrowskiego. Uszkodzonych zostało kilka budynków, nikt nie poniósł obrażeń.

19:20
31.03.2024

Rosja zażądała od Ukrainy ekstradycji szefa SBU

Moskwa zażądała od Kijowa aresztowania i ekstradycji „wszystkich osób zaangażowanych w ataki terrorystyczne w Rosji”, w tym szefa SBU Wasilija Maluka — podało w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W komunikacie powołano się na wypowiedź Maluka z 25 marca, w której szef SBU ujawnił szczegóły ataku na Most Krymski, do którego doszło w październiku 2022 roku. „Walka z międzynarodowym terroryzmem jest obowiązkiem każdego państwa. Strona rosyjska żąda, aby reżim w Kijowie (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się władze Ukrainy - red.) natychmiast zaprzestał wszelkiego wspierania działalności terrorystycznej, wydał sprawców i zrekompensował szkody wyrządzone ofiarom” - napisano w oświadczeniu.

18:41
31.03.2024

Prorosyjska manifestacja w Amsterdamie

Około tysiąca osób wzięło w niedzielę udział w demonstracji w Amsterdamie przeciwko dostawom broni na Ukrainę przez kraje zachodnie — podaje rosyjska agencja propagandowa RIA Nowosti. Podczas wiecu na placu Dam jedna z demonstrantek – rosyjsko-holenderska sopranistka Elnara Muermans – zaśpiewała m.in. „Katiuszę”. Uczestnicy tego wydarzenia przeszli następnie na Plac Muzealny, dołączając do innej demonstracji „przeciwko wojnie”.

18:08
31.03.2024

W obwodzie chersońskim w wyniku ataku rakietowego rannych zostało dwóch cywilów

W niedzielę w wyniku ataku rakietowego rannych zostało dwóch mieszkańców rejonu berysławskiego w obwodzie chersońskim - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Chersoniu. Ponadto w regionie uszkodzone zostały domy prywatne i linie energetyczne.

17:31
31.03.2024

Po wyzwoleniu Buczy odnaleziono 422 ciała cywilów

„Po okupacji w Buczy odnaleziono 422 ciała zamordowanych cywilów, a w całym rejonie buczańskim odnaleziono 1190 ciał. Te liczby nie są ostateczne” - napisał na Facebooku Andrij Nebytow, zastępca szefa Policji Narodowej Ukrainy. „Są osoby zaginione, poszukiwania trwają. I nie pozwolimy o tym zapomnieć rosyjskim zabójcom. Wielu z nich już odnaleziono” – stwierdził.

„Policja wszczęła ponad 116 tys. postępowań karnych w sprawach dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, z czego 23 tys. popełniono na obwodzie kijowskim. Na dziś za zaginionych uznaje się 514 mieszkańców obwodu kijowskiego. 180 ciał naszych obywateli pozostaje niezidentyfikowanych” - dodał Nebytow, podkreślając, że „Rosja musi odpowiedzieć za smutek, jaki sprawiła cywilom Ukrainy. Za każde odebrane życie”.

16:54
31.03.2024

Zełenski wziął udział w uroczystości w Buczy i wręczył odznaczenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w uroczystości podniesienia flagi w pobliżu Pomnika Obrońców Buczy. W swoim przemówieniu podkreślił, że kiedy ukraińscy żołnierze wypędzali rosyjskich najeźdźców z Buczy, Irpienia, Borodianki i innych miast i gmin obwodu kijowskiego, a następnie z obwodu sumskiego i czernihowskiego, cały świat zobaczył, że były to zwycięstwa nie tylko ukraińskiego oręża i odwagi, ale także moralności człowieka.

- Jestem dumny z każdego, kto poświęca swoje życie ochronie życia całej naszej Ukrainy. Dziękuję wszystkim na świecie, którzy naprawdę nam pomagają. I niech cały świat nigdy nie zapomni ceny tej bitwy i zła, które powstrzymujemy tu, na naszej ziemi – powiedział prezydent. Zełenski wręczył też honorowe odznaczenia „Miasto – Bohater Ukrainy” przedstawicielom władz Irpienia i Hostomelu.

Foto: president.gov.ua

16:14
31.03.2024

Czterech Ukraińców zatrzymanych nad rzeką. Chcieli przedostać się na Węgry

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała na Telegramie , że zatrzymano czterech mężczyzn, którzy próbowali nielegalnie przeprawić się łodzią przez granicę z Węgrami wzdłuż rzeki Cisy”. „Sto metrów od granicy odnaleziono czterech mężczyzn, którzy mieli ze sobą gumowy ponton. Zatrzymani nie kryli zamiaru nielegalnego przedostania się na Węgry" – czytamy w komunikacie. Każdy z zatrzymanych miał przekazać 4-5 tysięcy dolarów organizatorowi przerzutu.

15:37
31.03.2024

Prąd w Charkowie znów będzie racjonowany

W Charkowie ponownie wprowadzane są godzinowe harmonogramy przerw w dostawie prądu — poinformowało Ministerstwo Energii. To efekt ostatnich zmasowanych ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy - uszkodzenia linii przesyłowych do regionu oraz niewystarczalności lokalnej generacji, z powodu zniszczenia elektrowni i wzrostu zużycia prądu.

Według ministerstwa harmonogramy będą obowiązywać do czasu pełnego ustabilizowania się sytuacji. Wszystko będzie zależeć także od poziomu konsumpcji i konsekwencji ewentualnych dalszych ataków. „Energetycy pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby mieszkańcy Charkowa i wszyscy Ukraińcy mieli światło i ciepło” – podkreśliło Ministerstwo Energii.

15:00
31.03.2024

Litwa, Łotwa i Estonia ostrzegają Europę

Brytyjski dziennik informuje, że w tym tygodniu minister obrony Niemiec Boris Pistorius ma otrzymać raport na temat potencjalnego powrotu do poboru do wojska, jako część potencjalnego przygotowania kraju do wojny,

Czytaj więcej

Państwa bałtyckie ostrzegają przed atakiem Rosji na Europę. Niemcy myślą o poborze do armii
14:45
31.03.2024

Zełenski uczcił pamięć Ukraińców, którzy zginęli podczas okupacji obwodu kijowskiego

Dwa lata temu, 27 lutego, do Buczy weszli Rosjanie. W ciągu 33 dni okupacji w obwodzie buczańskim popełniono ponad 9 tysięcy zbrodni wojennych, zginęło ponad 1400 cywilów, w tym 37 dzieci.

14:25
31.03.2024

UE ujawnia prorosyjską siatkę wpływów stojącą za  Medwedczukiem

Politico podaje, że w przededniu czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego czeski kontrwywiad w Pradze przy pomocy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy odkrył, że niektórym eurodeputowanym oferowano pieniądze za wychwalanie Rosji i Putina w mediach europejskich .

13:49
31.03.2024

W nocnym ataku na obwód charkowski zginął 19-latek

Lokalne władze podają, że 19-letni mężczyzna zginął w nocnych atakach rosyjskiego lotnictwa w obwodzie charkowskim.

Mężczyzna zginął we wsi Borowa niedaleko Izium – poinformował w Telegramie gubernator Charkowa Ołeh Syniehubow.

13:18
31.03.2024

Papież wezwał do wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą

Podczas niedzielnych obchodów Wielkanocy papież Franciszek wezwał do wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą i zawieszenia broni w Gazie.

- Pokoju nigdy nie buduje się bronią, ale wyciągniętymi rękami i otwartymi sercami – powiedział Franciszek, wywołując aplauz tłumu.

Franciszek powiedział, że jego myśli są szczególnie skierowane do mieszkańców Ukrainy i Gazy oraz wszystkich osób stojących w obliczu wojny, zwłaszcza dzieci, które, jego zdaniem, „zapomniały jak się uśmiechać”.

- Wzywając do poszanowania zasad prawa międzynarodowego, wyrażam nadzieję na powszechną wymianę wszystkich więźniów między Rosją a Ukrainą: wszystko dla dobra wszystkich – powiedział.

12:43
31.03.2024

Mer Kijowa: Kolejna rosyjska ofensywa na stolicę jest możliwa

Mer Kijowa Witalij Kliczko przyznaje, że miasto może ponownie stać się celem rosyjskich sił lądowych. W wywiadzie dla niemieckieg "Bilda" powiedział, że "Kijów był i pozostaje celem Putina, ponieważ stolica jest sercem kraju".

Odpowiedział także na uwagi niektórych zachodnich polityków na temat negocjacji lub zamrożenia wojny. - To niewłaściwe podejście, zamiast tego potrzebujemy większego wsparcia. Nie oddamy Rosji żadnego terytorium. To nie może być kompromis — powiedział Kliczko.

12:17
31.03.2024

Policja zidentyfikowała ponad 100 rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się zbrodni wojennych w Buczy

Ukraińscy policjanci zidentyfikowali ponad 1000 żołnierzy rosyjskich, którzy pod koniec lutego 2022 roku wkroczyli do Buczy, w tym ponad 100 żołnierzy, którzy dopuścili się zbrodni wojennych.

„Miasto było pod okupacją przez 28 dni. Porwania, tortury, gwałty, grabieże i mordy na ludności cywilnej, w tym na dzieciach, to nie pełna lista tego, czego dopuściło się tam w tym czasie rosyjskie wojsko. Ukraińscy policjanci przez długi czas szczegółowo dokumentowali te zbrodnie wojenne. Międzynarodowy Trybunał Karny” – napisano w poście na Facebooku.

11:54
31.03.2024

Ukraina wygrywa nad Sekwaną

Hiszpański koszykarz Pau Gasol, pływaczka synchroniczna z Aruby Nicole Hoevertsz oraz południowokoreański tenisista stołowy Ryu Seung-min sprawdzą, czy sportowcy, którzy zdobyli prawo występu na igrzyskach, nie mają związków z resortami siłowymi oraz nigdy nie popierali wojny w Ukrainie, a dyskwalifikujące w tej sprawie może być nawet polubienie lub podanie dalej niewłaściwego wpisu w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Rosja na zimnej wojnie z MKOl. Ukraina wygrała bitwę nad Sekwaną
11:37
31.03.2024

Ukraina obchodzi drugą rocznicę wyzwolenia Buczy

Rosja brutalnie zajęła miasto położone zaledwie około 30 km od Kijowa na początku swojej inwazji na pełną skalę. Zabito setki cywilów i pozostawiono ich w masowych grobach, które zostały odkryte po odzyskaniu tego obszaru przez Ukrainę w marcu 2022 r.

11:17
31.03.2024

Dagestan. Rosja zatrzymała trzy osoby podejrzane o przygotowywanie operacji terrorystycznych

Rosja znajduje się w stanie najwyższej gotowości po masowej strzelaninie w sali koncertowej w Moskwie 22 marca – najbardziej krwawym ataku w kraju od 20 lat, w którym zginęły co najmniej 144 osoby.

„Agencje bezpieczeństwa zatrzymały trzech bandytów planujących szereg przestępstw terrorystycznych. Podczas kontroli miejsc, w których  zatrzymano przestępców, znaleziono broń automatyczną, amunicję oraz improwizowany ładunek wybuchowy gotowy do użycia” – poinformował rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny.

10:51
31.03.2024

Mer Paryża: że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie będą mile widziani podczas igrzysk olimpijskich

Mer Paryża Anne Hidalgo oświadczyła, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie będą mile widziani na Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w tym roku w stolicy Francji.

- Chcę powiedzieć rosyjskim i białoruskim sportowcom, że nie są mile widziani w Paryżu  – powiedziała Hidalgo podczas wizyty w Kijowie, gdzie odwiedzała ośrodek szkoleniowy dla ukraińskich sportowców.

Rosyjscy sportowcy mogą uczestniczyć w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia, ale wyłącznie na neutralnych zasadach. Ponadto Rosji i Białorusi zakazano udziału w ceremonii otwarcia, która odbędzie się na Sekwanie w samym sercu miasta.

10:30
31.03.2024

Szef ukraińskiej firmy energetycznej ostrzega, że naprawa elektrowni może zająć 18 miesięcy

Szef największej ukraińskiej prywatnej firmy energetycznej DTEK powiedział, że pięć z sześciu jej elektrowni zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a po dwóch tygodniach rosyjskich ataków utracono 80 proc. mocy wytwórczych. Naprawa zniszczonych elektrowni może potrwać nawet półtora roku.

Dyrektor wykonawczy DTEK Dmytro Sakharuk powiedział, że fale ataków z 22 i 29 marca uderzyły w produkcję energii cieplnej i wodnej „w prawie wszystkich regionach” oraz że obiekty dystrybucyjne zostały zniszczone.

10:16
31.03.2024

Minister obrony Finlandii o fińskich wojskach na Ukrainie

Minister Elina Valtonen nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę „w dłuższej perspektywie”.

09:53
31.03.2024

Rosjanie uderzyli rakietami w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim

Rankiem 31 marca wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim, w wyniku czego jedna osoba zginęła. Pod gruzami mogą być uwięzieni ludzie.

Szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozycki przekazał, że w wyniku ataku wroga zniszczeniu uległ budynek administracyjny. Wybuchł pożar, który szybko ugasili strażacy.

W nocy 31 marca wojska rosyjskie po raz kolejny zaatakowały Ukrainę rakietami i dronami bojowymi. Siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 18 z 27 celów wroga.

09:22
31.03.2024

Francja przekaże Ukrainie setki pojazdów opancerzonych i rakiet

Minister obrony Francji Sébastien Lecornu powiedział, że są to pojazdy opancerzone, które obecnie służą we Francji, ale zostaną wymienione na nowsze. W 2024 i na początku 2025 roku zostanie przeniesionych kilkaset jednostek.

Według Lecornu Francja chce także pomóc we wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy, dlatego przygotowuje nową partię rakiet przeciwlotniczych Aster 30 dla systemu obrony powietrznej SAMP/T.

09:00
31.03.2024

Nocny atak Rosji na obwód odeski

W nocy wojska rosyjskie zaatakowały infrastrukturę energetyczną obwodu odeskiego za pomocą 8 dronów, które zostały zestrzelone – poinformowały Siły Obronne południowej Ukrainy. Jednak spadające części dronów spowodowały pożar w jednym z obiektów energetycznych. W rezultacie kilka osad w regionie zostało pozbawionych prądu.

08:47
31.03.2024

Putin podpisał dekret o wiosennym poborze do wojska

Zgodnie z nowymi przepisami obywatele w wieku od 18 do 30 lat będą podlegali poborowi do służby wojskowej, z wyjątkiem tych, którzy przed końcem 2023 roku ukończą 27 lat.

Czytaj więcej

Putin podpisał dekret w sprawie wiosennego poboru do armii
08:28
31.03.2024

Elon Musk komentuje sytuację na Ukrainie. "Zalecam negocjacje"

„Im dłużej trwa wojna, tym więcej terytorium Rosja zdobędzie, dopóki nie uderzy w Dniepr, który jest trudny do pokonania. Jeśli jednak wojna będzie trwała wystarczająco długo, Odessa też upadnie” – napisał Musk na X/Twitterze.

Czytaj więcej

Elon Musk: Ukraina może stracić Odessę. Czy straci też dostęp do Morza Czarnego?
08:05
31.03.2024

Nocny atak na Ukrainę

W nocnym ataku powietrznym Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy 16 rakiet i 11 dronów – poinformowały dziś rano ukraińskie siły powietrzne.

W oświadczeniu zamieszczonym na Telegramie siły powietrzne poinformowały, że udało im się zestrzelić dziewięć dronów i dziewięć rakiet. Nie zidentyfikowano ich celów.

07:44
31.03.2024

Ukraiński Sztab Generalny informuje o stratach Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował 31 marca dane o stratach wojsk rosyjskich. Według strony ukraińskiej podczas wojny zginęło już blisko pół miliona Rosjan.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

07:26
31.03.2024

Rosyjskie rakiety leciały w stronę Kijowa. Zmieniły kierunek

31 marca o świcie Siły Powietrzne przekazały informację o zagrożeniu wystrzeleniem rakiety przez rosyjskie Tu-95MS i na terenie całej Ukrainy wydano ostrzeżenie o nalotach.
Rosyjskie rakiety zmieniły później kierunek i skierowały się na obwody wschodnie.

07:11
31.03.2024

Trwa budowa systemu obronnego w graniczącym z Białorusią obwodzie żytomierskim

W obwodzie żytomierskim, na granicy z Białorusią, trwa budowa dodatkowych elementów głęboko ukrytego systemu obronnego. Budowniczowie  kopią rowy i przejścia komunikacyjne oraz montują konstrukcje betonowe.

Poinformował o tym na Facebooku szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Żytomierzu Witalij Buneczko.

Zakrojone na szeroką skalę prace inżynieryjne na obszarze przygranicznym trwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Granica między obwodem żytomierskim a Republiką Białorusi ma długość 251 km.

06:53
31.03.2024

Elon Musk twierdzi, że Rosja mogłaby uderzyć w Dniepr i zająć Odessę

Amerykański miliarder Elon Musk, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat wojny na Ukrainie, sugeruje, że Rosja mogłaby „uderzyć w Dniepr” i zająć Odessę.

Nie ma szans, aby Rosja przejęła całą Ukrainę, ponieważ lokalny opór na zachodzie byłby skrajny, ale Rosja z pewnością zyska więcej ziemi niż obecnie-stwierdziłMusk.

06:44
31.03.2024

Kanada. Dyplomaci z 55 krajów zostali poinformowani o porwaniach ukraińskich dzieci przez Rosję

Dyplomaci akredytowani w Kanadzie z ponad pięćdziesięciu krajów zostali poinformowani o międzynarodowych wysiłkach na rzecz powrotu na Ukrainę dzieci uprowadzonych przez Rosję.

„W ramach prac Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci odbyliśmy w Ottawie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Kanady odprawę dla korpusu dyplomatycznego reprezentującego 55 krajów, w tym kraje Globalnego Południa. Wspólnie wraz z Kati Csabą, dyrektor wykonawczą Ukraine Bureau of Global Affairs Canada, przedstawiliśmy uczestnikom główne założenia koalicji i kluczowe obszary pracy” – napisała ambasador Ukrainy w Kanadzie Julia Kowaliw.

06:43
31.03.2024

Rosjanie użyli ciężkiej bomby termobarycznej

Wojska rosyjskie po raz pierwszy użyły na Ukrainie półtoratonowej bomby termobarycznej ODAB-1500. Zrzucono ją na miejscowość Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim — poinformował niemiecki dziennik "Bild". Po eksplozji w niebo wzbił się słup dymu o wysokości kilometra.

06:39
30.03.2024

W kilku obwodach Ukrainy wprowadzono ciągłe przerwy w dostawie energii elektrycznej

W sobotni wieczór w obwodach dniepropietrowskim, sumskim i połtawskim na Ukrainie doszło do ciągłych przerw w dostawie prądu. W obwodzie donieckim wprowadzono przerwy stabilizacyjne.

Administracja Państwowa Obwodu Sumskiego poinformowała, że w związku z atakiem wojsk rosyjskich na sektor energetyczny Ukrainy, na polecenie Ukrenergo wprowadzono harmonogramy ciągłych wyłączeń prądu w obwodzie sumskim.

Szef Administracji Wojskowej Obwodu Połtawskiego Filip Pronin powiedział, że ze względu na braki mocy wytwórczych ponownie wydano harmonogramy okresowych wyłączeń prądu.

06:34
30.03.2024

Obwód kijowski ufortyfikowany 10 tysiącami „zębów smoka”

Rusłan Krawczenko, szef kijowskiej obwodowej administracji państwowej, powiedział, że w obwodzie kijowskim zainstalowano prawie 10 000 betonowych piramid zwanych „zębami smoka”, które mają stanowić linię obrony przed siłami rosyjskimi.

Budowane fortyfikacje będą obejmować „rozbudowany system okopów, ziemianek i innych typów schronów”, oprócz zębów smoka" zbudowano już rów przeciwpancerny.

Fortyfikacje w obwodzie kijowskim

Fortyfikacje w obwodzie kijowskim

Kyiv Oblast Military Administration/Telegram

Na początku tego miesiąca Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina buduje 2000 km fortyfikacji na trzech liniach obrony kraju.

06:30
30.03.2024

Wydarzenia z soboty:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 766