Premiera zostanie wypłacona wszystkim pracownikom opieki zdrowotnej i społecznej, którzy byli zatrudnieni od 17 marca 2020 roku, w tym pracowników, którzy musieli się chronić lub odeszli na emeryturę.

Na ten cel zostanie łącznie przekazanych około 180 mln funtów. Pieniądze trafię do 300 tysięcy pracowników, w tym pielęgniarek, salowych, lekarzy, pracowników podstawowej opieki zdrowotnej, pracowników domów opieki, hospicjów oraz pracowników opieki nad dziećmi.

- Wiosną, u szczytu pierwszej fali, wielu z nas publicznie - i często głośno - pokazało nasze uznanie dla pracy, jaką wykonywali nasi pracownicy NHS i opieki społecznej - powiedziała premier Nicola Sturgeon.

- Brawa były ważne, ale nigdy nie były wystarczające. Nasze uznanie musi być pokazane w bardziej namacalny sposób - dodała.

- Oczywiście, taka zapłata nigdy nie może zbliżyć się do wyrażenia naszego pełnego podziwu dla tych, którzy troszczyli się o nas tak heroicznie. Ale dla naszych pracowników służby zdrowia i opieki, to demonstracja tego, co jesteśmy wam wspólnie winni - i serdeczne podziękowania za poświęcenie, jakie poczyniliście - wyjaśniła Sturgeon.