W raporcie czytamy, że Chiny bardzo dynamicznie rozwijają możliwości swojej armii co oznacza, że w ciągu 15 lat będą zdolne do prowadzenia działań zbrojnych poza swoimi granicami.

Raport głosi, że Chiny "angażują się w globalną rywalizację o pozycję i wpływy z USA" przy czym Komunistyczna Partia Chin ma traktować "wartości liberalnej demokracji forsowane przez USA jako fundamentalną przeszkodę dla ich zagranicznych ambicji i egzystencjalne zagrożenie dla sprawowania władzy w Chinach".

Elementem długotrwałej strategii Chin ma być rozbudowa potencjału Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, która - dzięki wielkim inwestycjom - przekształca się z licznej, ale zacofanej technicznie armii lądowej z okresu zimnej wojny w bardziej zaawansowaną, zdolną do prowadzenia działań na morzu i w powietrzu armię zdolną do prowadzenia działań poza granicami Chin.

Budżet chińskiej armii wynosi obecnie 178 mld dolarów i jest drugim najwyższym budżetem sił zbrojnych na świecie (większy budżet - 721,5 mld dolarów - ma tylko armia USA).

"Ostatnie postępy w zakresie uzbrojenia, organizacji i logistyki znacząco poprawiły zdolność Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w zakresie (...) rozmieszczania sił ekspedycyjnych daleko od granic Chin" - czytamy w raporcie komisji Kongresu.

Komisja zauważa też, że ewolucja strategii obronnej Chin przewiduje, że siły zbrojne tego kraju będą w stanie prowadzić działania wszędzie na świecie, rzucając wyzwanie armii USA w razie potrzeby.

W raporcie czytamy, że "w średnim terminie czasowym (następne 10-15 lat)" chińska armia "będzie zdalna prowadzić wojny poza swoimi granicami, by bronić swoich interesów w krajach uczestniczących w inicjatywie Jedwabnego Szlaku.

"Do połowy wieku chińska armia będzie zdolna do szybkiego rozmieszczenia sił w dowolnym miejscu świata" - głosi raport.