Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że pomimo starań KE, nie udało się rozwiązać kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. - Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich - powiedział Frans Timmermans.

Podkreślił, że opinia KE jest znana polskiemu rządowi, ponieważ pozostaje on w kontakcie z KE. - Pisemna wersja nie wnosi nic nowego - powiedział Timmermans. - Opinia stanowi narzędzie, które ma pomóc skupić się na najważniejszych elementach dialogu. Mamy nadzieję, że za jej sprawą uda się skoncentrować na działaniach, które pozwolą Polsce wydobyć się z tego impasu - dodał Timmermans.

- KE chciałaby, żeby władze Polski znalazły rozwiązanie tej sytuacji - dodał i zadeklarował, że Komisja chce zapewnić Polsce pomoc prawną. Podkreślił jednak, że nie ma zamiaru angażować się w debatę publiczną w Polsce. - Naszą kwestią jest zapewnienie przestrzegania prawa - powiedział Timmermans. Jak dodał, KE chce zachęcić Polskę do postępów i do znalezienia szybkich i skutecznych rozwiązań.

Wiceszef KE ocenił, że rozmowy dotyczące sporu wokół TK były "konstruktywne i owocne", ale nie doprowadził do rozwiązania problemu. Wyraził nadzieję na to, że ich kontynuacja również będzie konstruktywna.

Frans Timmermans zaznaczył, które zagadnienia związane ze sporem wokół TK są niepokojące dla Komisji. - Niepokoją nas m.in. skład TK, publikacja wyroku TK oraz nowa ustawa o Trybunale, która określa sposób funkcjonowania TK - powiedział.

Wiceprzewodniczący KE podkreślił, że w sprawie sporo wokół TK nie kontaktował się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Rozmawiałem z premier i szeregiem ministrów - powiedział. - Zachęcałem opozycję w Polsce do konstruktywnej postawy - dodał.