Dowództwo Sił Połączonych Korei Południowej poinformowało o wystrzeleniu trzech rakiet z rejonu Sunan w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, w stronę Morza Japońskiego. Kolejne pociski wystrzelono około 6.00 rano miejscowego czasu, 6.37 i 6.42. Był to już 17. pokaz siły Północy w tym roku.

Według japońskiej telewizji NHK, dwa z trzech pocisków spadły poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Środowy test północnokoreańskiej broni miał miejsce po tym, jak pojawiły się spekulacje dotyczące możliwości przeprowadzenia przez Północ prób międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) lub testu nuklearnego. Zdaniem analityków Pjongjang miałby w ten sposób udowadniać Zachodowi swoją siłę militarną, a jednocześnie odwracać uwagę mieszkańców Korei Północnej od pandemii COVID-19 i problemów gospodarczych.

Zaledwie dzień wcześniej swoją podróż do Azji zakończył prezydent USA Joe Biden, podkreślając w jej trakcie zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Seulu i Tokio.

W kwietniu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiadał przyspieszenie rozbudowy arsenału nuklearnego kraju. Według Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, pierwsza próba nuklearna Korei Północnej od 2017 r. może zostać przeprowadzona w bieżącym miesiącu.