Z 9-stronicowego dokumentu, jak pisze TVP Info, wynika, że państwa wchodzące w skład UE nie miałyby odrębnych armii, służb specjalnych, przepisów kodeksu karnego czy systemu podatkowego. UE przejęłaby też kontrolę nad granicami i polityką migracyjną.

"Rzeczpospolitej" udało się dotrzeć do treści dokumentu (wcześniej opublikowało go TVP Info), który jest datowany na 24 czerwca, a więc na dzień ogłoszenia wyników referendum ws. Brexitu.

UE wzięłaby też na siebie całkowitą odpowiedzialność za politykę zagraniczną członków Wspólnoty.

"Nasze państwa dzielą wspólne przeznaczenie i wspólny zestaw wartości, które dają podstawę do jeszcze bliższej unii między naszymi obywatelami. Będziemy więc dążyć do politycznej unii w Europie i zaprosimy kolejnych Europejczyków do udziału w tym przedsięwzięciu" - głosi preambuła dokumentu, przygotowanego wspólnie przez Niemcy i Francję.

W drażliwej kwestii polityki migracyjnej dokument przewiduje przymusową relokację uchodźców między krajami UE. Czytamy w nim też o wspólnych służbach specjalnych, pogłębieniu unii monetarnej i jednolitej polityce podatkowej.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.