Ostatni "spis powszechny" pand wielkich w Chinach wykazał, że ich populacja wzrosła do 1800.

To umożliwiło usunięcie ich z listy gatunków zagrożonych.

Status pand na liście zmienił się już w 2016 roku. Wówczas Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody ogłosiła, że ?? na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków panda z grupy gatunku "zagrożonego" została przeniesiona do "wrażliwych".

Chiny zachowały jednak ostrożność, twierdząc, że za wcześnie jest na usunięcie ich z listy zagrożonych gatunków.

Od lat 70. XX wieku, raz na dekadę, Chiny prowadziły "spis powszechny" pand w kraju. Obejmował prowincje Syczuan, Shaanxi i Gansu, gdzie żyje ok. 87 proc. populacji pandy.

Chińskie metody ochrony obejmowały tworzenie rezerwatów pand, przenoszenie mieszkańców z ich siedlisk, szkolenie miejscowej ludności na strażników i hodowanie pand w niewoli. W 2018 roku utworzono Administrację Parku Narodowego Giant Panda z siedzibą w Syczuanie. Park obejmuje też części wspomnianych prowincji zamieszkanych przez pandy.

Populacja pandy wzrosła od 1596 w 2003 roku do ponad 1800 obecnie. Stało się tak głównie dzięki rozwiązaniu trzech głównych problemów związanych z hodowlą pand: trudności z wejściem pand w cykl godowy, zapłodnieniem i niski wskaźnik przeżywalności młodych.

- Od 2006 roku udało nam się wyhodować coraz większą liczbę pand w niewoli, a około dziewięciu z nich przeżyło po wypuszczeniu na wolność - poinformowało Chińskiego Centrum Ochrony i Badań nad Pandą Wielką w hrabstwie Wenchuan w Syczuanie.

Mimo usunięcia gatunku z listy zagrożonych, panda wielka będzie nadal podlegać ochronie państwa.