Osoby ze świata kultury, a także biznesmeni i były premier Leszek Miller zaszczepili się na COVID-19 w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w czasie trwania tzw. zerowego etapu szczepień, gdy szczepionki miały być podawane - co do zasady - wyłącznie pracownikom ochrony zdrowia.

O swoim szczepieniu jako pierwsi poinformowałi publicznie Krystyna Janda i Leszek Miller. Jak się później okazało wśród zaszczepionych są także Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna, Michał Bajor, Andrzej Seweryn, Magda Umer, Maria Seweryn, Radosław Pazura oraz Olgierd Łukaszewicz. Szczepionkę przyjęli także Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN, Henryk Orfinger i Irena Eris - założyciele firmy kosmetycznej dr Irena Eris oraz Zbigniew Grycan wraz z żoną. 

"Placówka WUM nie była przygotowana do szczepień. Trzykrotnie odmawiała przyjęcia dawek szczepionek z puli do pilnego wykorzystania" - pisaliśmy 7 stycznia w "Rzeczpospolitej" przedstawiając kulisy tych szczepień.

"Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które zaszczepiło z puli dla personelu medycznego aktorów, byłego premiera i dyrektora prywatnej telewizji, nie było do tego przygotowane, bo planowo miało zacząć szczepić od 4 stycznia. Ale tuż przed sylwestrem naciskano na uczelnianą spółkę, żeby wzięła szczepionki „by się nie zmarnowały". I zaczęła się 'łapanka'" - ujawniły w swoim tekście Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka.

Warszawski Uniwersytet Medyczny w komunikacie z 31 grudnia poinformował na swojej stronie internetowej, że „trwająca w WUM akcja szczepień została już odnotowana w licznych mediach a 450 szczepień Agencja Rezerw Materiałowych przekazała do CM WUM jako dodatkową pulę dawek, odrębną od puli szczepionek przeznaczonych dla etapu zerowego akcji”. „Dzięki temu szczepienia rozpoczęto jeszcze w tym roku. Pomimo zrozumienia dla korzyści ze szczepień przeciw Covid-19 wiele osób wyraża obawy co do jej bezpieczeństwa. Tym większą rolę odgrywa udział naszej społeczności w promowaniu szczepień poprzez udział w tej akcji” - napisało Biuro Informacji i Promocji WUM. W oświadczeniu można było przeczytać, że „zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami w dniu dzisiejszym objęto też szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów, kompozytorów, reżyserów, którzy będą promować w Polsce ideę szczepień przeciw Covid-19”

„Informacja o partii szczepionek rzekomo przekazanej w celach promocyjnych, a podawana przez WUM, jest nieprawdziwa” - informowała z kolei Agencja Rezerw Materiałowych.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem -  artyści i osoby ze świata kultury powinni byli skorzystać z możliwości zaszczepienia się w etapie zerowym.

Na tak zadane pytanie 50,6 proc. respondentów odpowiedziało "nie".

31 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

18,4 proc. respondentów uważa, że osoby te powinny były skorzystać z możliwości wcześniejszego zaszczepienia.

- Najczęściej osoby w wieku 25 – 34 lata (56%), z wykształceniem zasadniczo zawodowym (59%), osoby zarabiające od 3001 do 5000 zł (54%) oraz mieszkańcy miast od 100 do 199 tys. (55%) są przeciwnikami wcześniejszych szczepień artystów i osób ze świata kultury - komentuje wyniki badania Piotra Zimolzak, wiceprezes Zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5.01-6.01.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.