Dotychczas w Wietnamie wykryto od początku epidemii w tym kraju 1 551 zakażeń koronawirusem i 35 zgonów chorych na COVID-19. Wietnam zawdzięcza sukces w walce z epidemią sprawnemu systemowi testowania i namierzania kontaktów osób zakażonych oraz rygorystycznemu poddawaniu kwarantannie osób, które mogły mieć kontakt z wirusem.

Teraz, w związku z wykryciem pierwszych od 55 dni lokalnych zakażeń, resort zdrowia kraju nakazał władzom prowincji i agencjom państwowym zaostrzenie środków bezpieczeństwa.

W prowincjach Hai Duong i Quang Ninh zintensyfikowano działania mające na celu namierzenie wszystkich osób, które miały kontakt z zakażonymi.

Jedno zakażenie jest wywołane tzw. brytyjskim wariantem koronawirusa (B 1.1.7).

W prowincji Hai Duong w jednej z wiosek wprowadzono reżim ścisłej kwarantanny.

- Musimy uczynić wszelkie starania, by zlokalizować miejsca, w których dochodzi do zakażeń w ciągu 10 dni, by opanować ognisko - oświadczył Vu Duc Dam stojący na czele grupy zadaniowej powołanej przez władze do walki z COVID-19.

Jeden z zakażonych jest pracownikiem lotniska międzynarodowego odpowiedzialnym za przyjmowanie zakażonych koronawirusem pasażerów lotów międzynarodowych i kierowanie ich do ośrodków kwarantanny.

Drugi zakażony to pracownik fabryki, który miał kontakt z osobą, która następnie poleciała do Japonii - i tam wykryto u niej zakażenie brytyjskim wariantem koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia Wietnamu podało, że pracownik lotniska, przed wykryciem u niego zakażenia, "był w kilku miejscach publicznych, w tym w szpitalu".