Środowa konferencja ministra zdrowia na temat nowych obostrzeń zamiast wyjaśniać, sprawiła, że pojawiły się wątpliwości. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od najbliższej soboty "zostanie wprowadzony również zakaz używania przyłbic, kominów, szalików". - Do zasłaniania ust i nosa należy używać maseczek - mówił.

Jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, dlatego patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się dostawać przez szczeliny.

- Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne - mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.  

Minister nie powiedział jednak wprost, że najpopularniejsze maseczki materiałowe (szyte w domach, sprzedawane przez wiele firm i noszone m.in. przez 100 tys. policjantów) nadal będzie można nosić.

„Rzeczpospolita” zapytała o to wprost resort zdrowia.

„Do soboty 27 lutego nie będzie można stosować do osłony twarzy przyłbic, szalików, bandam, chust i tego rodzaju zamienników maseczek. Dopuszczalne są jedynie maseczki. Rekomendujemy używanie maseczek chirurgicznych i powyżej (np. FFP2 czy N95), jednak mogą być to również maseczki bawełniane lub jednorazowe. Kluczowe jest to, by maseczka prawidłowo zasłaniała twarz (nos i usta muszą być zakryte)” - odpisało nam biuro komunikacji MZ.