Prezydent Lenin Moreno na Twitterze ogłosił rezygnację ministra zdrowia Juana Carlosa Zevallosa. Wcześniej doniesienia o dopuszczeniu do szczepienia wywołały w kraju ogromne oburzenie.

Minister w liście wyjaśnił, że jego rezygnacja to wynik "obecnego klimatu politycznego". Dodał, że ustępuje również, aby "umożliwić kontynuację Narodowej Kampanii Szczepień".

Zevallos został skrytykowany, gdy ujawniono, że Ministerstwo Zdrowia zaprosiło rektora uniwersytetu, aby otrzymał szczepionkę przed pracownikami służby zdrowia i osobami starszymi.

Zevallos jest trzecim południowoamerykańskim ministrem zdrowia, który podał się do dymisji po podobnych skandalach wokół szczepionek.

Peruwiańska minister Pilar Mazzetti podała się do dymisji 13 lutego po tym, jak ujawniono, że grupa polityków, w tym były prezydent Martin Vizcarra, otrzymała dostęp do szczepionki przed innymi grupami.

20 lutego minister zdrowia Argentyny, Gines Gonzalez Garcia, również ustąpił ze stanowiska po tym, jak dziennikarz ujawnił, że należał do "grupy VIP-ów", którzy zostali zaszczepieni przez Ministerstwo Zdrowia poza kolejką.