Po rozmowach z ekspertami rząd Igora Matovicza uzgodnił nowe restrykcje, które mają wejść w życie 3 marca. Premier poinformował o tym w mediach społecznościowych. "Wierzę, że nasze propozycje zmian pomogą (w polepszeniu sytuacji epidemicznej - red.)" - napisał na Facebooku. Słowackie media podają szczegóły dotyczące przepisów, które mają zostać oficjalnie ogłoszone w poniedziałek 1 marca.

Czytaj także:
Niemcy wyślą Czechom szczepionki na COVID-19

Od najbliższej środy w godzinach od 20:00 do 1:00 będzie można przemieszczać się jedynie do pracy lub do lekarza, a wszelkie obecnie obowiązujące wyjątki od ograniczeń w prawie do przemieszczania się będą miały zastosowanie jedynie w godzinach od 5:00 do 20:00. Swobodne przemieszczanie się będzie możliwe w nocy w godzinach 1:00-5:00. Ci, którzy mogą, powinni pracować z domu.

Od 8 marca w sklepach i środkach transportu publicznego wymagane będą maseczki ochronne klasy FFP2. We wszystkich pomieszczeniach zamkniętych maseczki będą obowiązkowe od 15 marca.

W dni robocze w godzinach 9:00-11:00 zakupy będą mogli robić seniorzy po 65 roku życia oraz osoby niepełnosprawne.

Do przedszkoli i klas niższych szkół podstawowych będą mogły uczęszczać jedynie dzieci rodziców, którzy nie mogą wykonywać obowiązków służbowych zdalnie.

Jeżeli do 21 marca nie nastąpi poprawa sytuacji epidemicznej, rząd Słowacji wprowadzi jeszcze ostrzejsze rygory dotyczące przemieszczania się, w tym zamknięcie przedsiębiorstw oraz granic (tzw. twardy lockdown) - podały lokalne media.

Od początku epidemii na Słowacji, której liczba mieszkańców to 5,5 mln, stwierdzono 308 tys. przypadków SARS-CoV-2, 7 189 osób zakażonych zmarło.