O sprawie poinformowały niezależnie "Fianancial Times" oraz agencje dpa i Reutera. Według tych źródeł, włoskie władze zdecydowały by uniemożliwić eksport 250 tysięcy dawek szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca tak, by szczepionki pozostały w Unii Europejskiej.

Czytaj także:
Horban: Pełny lockdown? Gospodarka ledwo zipie

Pod koniec tygodnia w ramach unijnego systemu dotyczącego szczepionek Rzym powiadomił Brukselę o swej decyzji. Komisja Europejska mogła wyrazić sprzeciw dotyczący decyzji Włoch, ale tego nie zrobiła, podał "Financial Times" powołując się na unijnych urzędników.

Doniesienia "FT" w UE potwierdziła dpa.

Zgodnie z regułami ogłoszonymi przez KE pod koniec stycznia, producenci szczepionek z Unii Europejskiej muszą uzyskać zgodę rządu państwa, na terenie którego działają, przed wyeksportowaniem szczepionki przeciw COVID-19 poza UE.

Jak pisze "FT", nowe zasady wprowadzono po tym, jak AstraZeneca przyznała, że nie wypełni swych wcześniejszych zobowiązań względem UE dotyczących wielkości dostaw szczepionki.

W pierwszym kwartale roku koncern miał dostarczyć 80 mln dawek szczepionki, ale powołując się na problemy produkcyjne obniżył prognozowaną wysokość dostaw do 40 mln.

Zmiany w przepisach wiązały się z podejrzeniami, że producenci z państw UE sprzedają szczepionki do krajów spoza Unii.

Czytaj także:
Niedzielski: Uruchamiamy szpitale tymczasowe w 9 województwach
Minister zdrowia: Do końca wakacji wszyscy chętni mają być zaszczepieni przeciw COVID-19

Na niedawnym szczycie przywódców państw UE włoski premier Mario Draghi, który niedawno objął swe stanowisko, pytał, dlaczego Wspólnota nie wprowadzi ostrzejszych restrykcji dotyczących eksportu szczepionek przeciw COVID-19.

"Financial Times" napisał, że KE oraz AstraZeneca odmówiły komentarza, do sprawy nie odniósł się także włoski rząd.

Powołując się na niewymienionego z nazwiska włoskiego urzędnika gazeta podała, że decyzja w sprawie udzielania zgody na eksport lub blokowania sprzedaży szczepionek poza UE nie została podjęta jednogłośnie i że w sprawę zaangażowana była KE.