O sprawie poinformowały niezależnie "Fianancial Times" oraz agencje dpa i Reutera. Według tych źródeł, włoskie władze zdecydowały by uniemożliwić eksport 250 tysięcy dawek szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca tak, by szczepionki pozostały w Unii Europejskiej.

Czytaj także:
Horban: Pełny lockdown? Gospodarka ledwo zipie

Pod koniec tygodnia w ramach unijnego systemu dotyczącego szczepionek Rzym powiadomił Brukselę o swej decyzji. Komisja Europejska mogła wyrazić sprzeciw dotyczący decyzji Włoch, ale tego nie zrobiła, podał "Financial Times" powołując się na unijnych urzędników.

Doniesienia "FT" w UE potwierdziła dpa.

Zgodnie z regułami ogłoszonymi przez KE pod koniec stycznia, producenci szczepionek z Unii Europejskiej muszą uzyskać zgodę rządu państwa, na terenie którego działają, przed wyeksportowaniem szczepionki przeciw COVID-19 poza UE.

Jak pisze "FT", nowe zasady wprowadzono po tym, jak AstraZeneca przyznała, że nie wypełni swych wcześniejszych zobowiązań względem UE dotyczących wielkości dostaw szczepionki.

W pierwszym kwartale roku koncern miał dostarczyć 80 mln dawek szczepionki, ale powołując się na problemy produkcyjne obniżył prognozowaną wysokość dostaw do 40 mln.

Zmiany w przepisach wiązały się z podejrzeniami, że producenci z państw UE sprzedają szczepionki do krajów spoza Unii.

Czytaj także:
Niedzielski: Uruchamiamy szpitale tymczasowe w 9 województwach
Minister zdrowia: Do końca wakacji wszyscy chętni mają być zaszczepieni przeciw COVID-19

Na niedawnym szczycie przywódców państw UE włoski premier Mario Draghi, który niedawno objął swe stanowisko, pytał, dlaczego Wspólnota nie wprowadzi ostrzejszych restrykcji dotyczących eksportu szczepionek przeciw COVID-19.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

"Financial Times" napisał, że KE oraz AstraZeneca odmówiły komentarza, do sprawy nie odniósł się także włoski rząd.

Powołując się na niewymienionego z nazwiska włoskiego urzędnika gazeta podała, że decyzja w sprawie udzielania zgody na eksport lub blokowania sprzedaży szczepionek poza UE nie została podjęta jednogłośnie i że w sprawę zaangażowana była KE.