Szybkie testy, które można wykonywać w domu, można było w sobotę kupić w sieci supermarketów Aldi. Rzeczniczka firmy poinformowała klientów, którzy do domu wrócili z pustymi rękami, że kolejna dostawa produktu zaplanowana jest na najbliższe dni.

Aby wyprowadzić kraj z trzeciej fali epidemii, niemiecki rząd w dużej mierze opiera się na testach, które szybko dają wyniki. Jednocześnie tempo wykonywanych szczepień jest powolne.

Od poniedziałku wszyscy Niemcy będą uprawnieni do jednego bezpłatnego szybkiego testu tygodniowo, przeprowadzanego przez specjalistę w aptece lub w wyznaczonych ośrodkach badawczych.

Kilku producentów otrzymało również regulacyjne pozwolenie na testy do użytku domowego.

Celem wprowadzenia testów jest zapewnienie mieszkańcom więcej swobody po miesiącach zamknięcia i ograniczeń w kontaktach towarzyskich. Jednocześnie eksperci podkreślili, że szybkie testy są mniej wiarygodne niż standardowe testy PCR, a dotychczasowe środki ostrożności powinny być zachowane nawet przy ujemnym wyniku.

Aldi ogranicza zakupy do jednego pakietu na osobę, zawierającego pięć testów za 24,99 euro. Test jest wykonywany z wacikiem nosowym i dostarcza wynik w ciągu 15 minut. Przez internet Niemcy mogą również zamawiać testy na stronie sklepu Lidl. Cena opakowania to 21,99 euro.

Testy będą w najbliższych dniach również dostępne w sprzedaży w dużych sieciach aptek i innych punktach sprzedaży.

Minister zdrowia Jens Spahn, który mierzy się z krytyką z powodu powolnego tempa szczepień w Niemczech, obiecał, że będzie "więcej niż wystarczająco" szybkich testów dla wszystkich, w tym 50 milionów darmowych testów miesięcznie.

Krytycy kwestionują, czy lokalne władze są gotowe do radzenia sobie z oczekiwanym ogromnym zapotrzebowaniem.

Manuela Schwesig, premier landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, powiedziała, że supermarkety są lepiej przygotowane niż rząd federalny.

- Nie rozumiem, dlaczego szybkie testy są teraz sprzedawane przez dyskonty, ale jeszcze nie zostały zamówione dla przedszkoli i szkół - powiedziała.

W sobotę w Niemczech odnotowano 9 557 nowych przypadków zakażeń i 300 zgonów.