„Produkt amerykańskich służb specjalnych, wprowadzony na rynek w celu szybkiego finansowania wywiadów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady w różnych krajach" - poinformowała studentów petersburskiego Uniwersytetu Informacyjnych Technologii, Mechaniki i Optyki.

Natalia Kasperska – prywatnie żona Jewgienija, głównego właściciela „Laboratorium" sama jest szefowa firmy „InfoWatch", która założyła na uniwersytecie „centrum naukowe InfoWatch". Na jego otwarciu wystąpiła ze zdumiewająca prezentacją, z której zdjęcia znalazły się na facebookowym koncie jednej z pracownic uniwersytetu.

Obecnie już je usunięto, ale ich kopie zapobiegliwie zrobiła niezależna rosyjska telewizja „Dożdź".

Prezentacja miała tytuł „Współczesne technologie – podstawa wojen cybernetycznych i informacyjnych". „(Bitcoin) jest „sprywatyzowany" (przez amerykańskie służby specjalne-red.) tak, jak internet, GPS czy Tor" - stwierdziła Kasperska. „Faktycznie to dolar 2.0".

Według niej twórcą waluty wcale nie jest Japończyk - „skrywa się za nim grupa amerykańskich kryptografów".

Jeszcze wiosną 2014 roku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział na jednej z konferencji, że „internet powstał jako projekt CIA i tak rozwija się do dzisiaj". Natalia Kasperska należy do „roboczej grupy" stworzonej na Kremlu o nazwie „IT+Suwerenność".

W USA zakazano używania antywirusowych programów Kaspersky Lab w instytucjach państwowych, gdyż szpiegują swoich użytkowników.