W środę Ministerstwo Zdrowia informowało o 32 874 stwierdzonych za pomocą testów przypadkach koronawirusa i śmierci 653 osób zakażonych, w tym 151 z powodu COVID-19. Liczba pacjentów z SARS-CoV-2 przebywających w polskich szpitalach przekroczyła 31,3 tys.

O sytuację i możliwe kolejne związane z nią kroki rządu pytany w Radiu Zet był prof. Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej i główny doradca premiera ds. COVID-19.

Czytaj także:
Niedzielski: Przyjdzie czwarta fala epidemii. Jej skala będzie mniejsza

- Praktycznie biorąc jest prawie zamknięta Polska, a reszta leży na stole do decyzji pana premiera - powiedział. Dodał, że można zrobić to, co kraje Europy Zachodniej, czyli wprowadzić zakaz przemieszczania się, godzinę policyjną oraz limit osób mogących brać udział w spotkaniu.

Pytany, czy jest zwolennikiem wdrożenia takich decyzji w Polsce prof. Andrzej Horban odparł, że postuluje dotychczas istniejących zaleceń. - Od tego trzeba zacząć. Jeżeli ludzie będą lekceważyli to, co się robi (...), to choćbyśmy wprowadzili tysiąc zakazów, to nic to nie da - powiedział.

Godzina policyjna i zakaz przemieszczania się

Kolejne decyzje rządu w związku z epidemią mogą zapaść w najbliższym czasie. Przewodniczący Rady Medycznej był pytany, co będzie rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Odparł, że w pierwszej kolejności zakaz gromadzenia się w liczbie większej niż pięć osób, "który już obowiązuje". - I duża grupa osób ma to w głębokim poważaniu - dodał.

Prof. Horban oświadczył, że jeżeli liczba zakażeń koronawirusem będzie rosła, to "oczywiście trzeba będzie wprowadzić" zakaz przemieszczania się. Kiedy? - Myślę, że jeszcze być może przed świętami. Decydują te dwa-trzy dni w tej chwili - powiedział.

- To nie je wprowadzam ten zakaz, tylko pan premier - zastrzegł.

- Jestem bardzo bliski rekomendacji takich posunięć - powiedział Horban pytany, czy będzie rekomendował wprowadzenie godziny policyjnej.

- Czekamy dzisiaj do raportu codziennego, ile osób jest zakażonych, rozpoznanych - dodał. - Po tym raporcie będzie dyskusja i mam nadzieję, że pan premier podejmie decyzję - mówił. Na pytanie, czy rekomenduje zakaz przemieszczania się i godzinę policyjną, główny doradca szefa rządu ds. COVID-19 odparł: - Tak.

Prof. Horban dodał, że nowe obostrzenia powinny być wprowadzone "przynajmniej w tych województwach, które w tej chwili są bardzo narażone na zwiększoną liczbę zachorowań i na krytyczną sytuację jednostek ochrony zdrowia".

"Unikałbym chodzenia do kościoła, jeżeli jestem niezaszczepiony"

Kiedy dzienna liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 spadnie? - Już widzimy poniekąd światełko w tunelu, tylko dość daleko, ponieważ sytuacja powinna się poprawić za mniej więcej dwa-trzy tygodnie - odparł.

Dopytywany dodał, że poziom zakażeń nie spadnie natychmiast do zera. - Ten wirus jest jednak zaraźliwy - powiedział prof. Andrzej Horban.

Pytany o święta Wielkiejnocy przewodniczący Rady Medycznej zalecał "bardzo wstrzemięźliwe" zachowanie i unikanie zgromadzeń. - Unikałbym jednak chodzenia do kościoła, jeżeli jestem niezaszczepiony. Osoby zaszczepione są w dużej mierze chronione, więc powiedzmy, że mogą iść do tego kościoła - oświadczył.