W Sao Paulo notowana jest obecnie rekordowa dzienna liczba pochówków  - tylko we wtorek zarejestrowano ich 419, najwięcej od początku pandemii.

Miasto zdecydowało o ekshumowaniu szczątków z najstarszych grobów, by zrobić miejsce dla ofiar Covid-19.

Pochówki organizowane są późną nocą, niektóre cmentarze otwarte są do 22.

Na cmentarzu Vila New Cachoeirinha na północnych krańcach miasta grabarze w ochronnych kombinezonach opróżniali najstarsze grobowce, przenosząc szczątki w inne miejsca.

Jak poinformował w oświadczeniu urzędnik miejski odpowiedzialny za usługi pogrzebowe, przenoszenie szczątków jest standardem, ale te działania stały się pilne z powodu kolejnej fali epidemii, która uderzyła w Brazylię z ogromną siłą.

W środę brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało o rekordowej dziennej liczbie zmarłych - 3869 oraz o ponad 90500 nowych zakażeń.

Brazylia jest w tej chwili drugim, po USA, krajem na świecie z największą liczbą zgonów na świecie. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowano tam średnio 3 tys. zgonów na dobę i 75500 nowych zakażeń.

Kraj ten odpowiada obecnie za jedną czwartą codziennych zgonów z powodu Covid-19.

Eksperci ostrzegają, że sytuacja w Brazylii będzie się pogarszać, biorąc pod uwagę torpedowanie przez prezydenta Bolsonaro próby wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się i przyspieszenia tempa szczepień.