Francja zatrzymała brytyjski trawler i udzieliła załodze ustnego ostrzeżenia przed kolejnymi połowami na wodach u jej wybrzeża - przekazał w czwartek francuski rząd. Podobne ostrzeżenie zostało wydane także drugiej brytyjskiej jednostce, łowiącej w pobliżu portu w Le Havre - poinformowała francuska minister ds. morskich Annick Girardin. Druga łódź zastosowała się do poleceń i zawróciła w kierunku Wielkiej Brytanii. Pierwsza, nie posiadająca licencji na połów, została skierowana na francuskie wybrzeże.

Do zdarzenia doszło w momencie, gdy między Francją i Wielką Brytanią wzrasta napięcie związane z ustaleniami po brexicie. Paryż twierdzi, że francuscy rybacy nie otrzymali połowy licencji, do których są uprawnieni.

Francja zaprotestowała w zeszłym miesiącu wobec decyzji Wielkiej Brytanii i wyspy Jersey, w której odmówiono dziesiątkom francuskich łodzi rybackich licencji połowowych. uprawniających do operowanie na ich wodach terytorialnych.

W środę Francja opublikowała listę sankcji, które mogą obowiązywać od 2 listopada, o ile nie nastąpi postęp w rozwiązywaniu sporu dotyczącego połowów. Paryż zapowiedział też opracowanie drugiej listy, która - według deklaracji - zakładałaby wpłynięcie na dostawy energii na Wyspy.