W poniedziałek, stojąc obok największy rakiet znajdujących się w arsenale Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył, że rozwijanie przez jego kraj nowych systemów uzbrojenia jest niezbędne, w świetle wrogiej polityki USA i rozbudowy sił zbrojnych w Korei Południowej.

Wśród zdjęć, opublikowanych przez państwową agencję KCNA, znalazło się takie, w którym razem z Kim Dzong Unem pozuje blisko 30 żołnierzy. Prawie wszyscy ubrani byli w oliwkowo-zielone mundury - kolor ten dominuje w północnokoreańskiej armii. Były tylko trzy wyjątki. Jeden to sam Kim Dzong Un, w ciemnym garniturze. Drugi - wojskowy w granatowym mundurze, co jednak wciąż nie jest jeszcze niczym niezwykłym.

Zainteresowanie wywołał przede wszystkim żołnierz w niebieskim, obcisłym stroju, z oryginalnym, kolorowym nakryciem głowy.

AFP PHOTO/KCNA VIA KNS

Niektórzy użytkownicy Twittera, m.in. z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, żartowali ze stroju, oceniając, że mężczyzna wygląda w nim jak „ludzka kula armatnia” lub północnokoreański odpowiednik Kapitana Ameryki. Inni nazywali go „superbohaterem”, „kapitanem KRLD”, „Rocketmanem” lub twierdzili, że to członek północnokoreańskich sił kosmicznych. Ale Pjongjang takich sił nie posiada.

Północnokoreańskie media państwowe nie podały, kim jest mężczyzna. Ale Jeffrey Lewis, ekspert z Middlebury Institute of International Studies w Monterey, napisał na Twitterze, że „Wygląda na to, że osoba ta jest spadochroniarzem”.

Inne zdjęcia. opublikowane przez agencją KCNA, pokazują Kim Dzong Una obserwującego grupę samolotów podczas pokazu lotniczego przed wystawą sprzętu wojskowego. Państwowa agencja napisała przy tym, że ​​„wysokiej klasy spadochroniarz wykazał się umiejętnościami lądowania, powiewając czerwoną flagą partii na tle (październikowego) niebie” przed ceremonią otwarcia wystawy. Niezależni dziennikarze nie mieli dostępu do relacjonowania wydarzenia.

Zdjęcia z wcześniejszych pokazów lotniczych w Korei Północnej pokazywały spadochroniarzy ubranych w podobne niebieskie, obcisłe stroje - podkreśla agencja Associated Press.

Północnokoreańska telewizja państwowa pokazała natomiast przebitki, na których widać jak Kim w czasie wystawy śmieje się i klaszcze, gdy żołnierze północnokoreańskiej armii rozbijają rękoma cegły umieszczone na klatkach piersiowych ich kolegów, a inni rozrywają łańcuchy, którymi są skrępowani.