W Wietnamie od początku epidemii wykryto 348 tys. zakażeń koronawirusem i co najmniej 8 277 zgonów chorych na COVID-19.

Większość tych zakażeń i zgonów zarejestrowano po 1 maja, przede wszystkim w Ho Chi Minh City i otaczających je prowincjach. Obecną falę epidemii napędza wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2.

W Ho Chi Minh City od początku lipca zaczęto wprowadzać obostrzenia, ale nie zahamowały one wzrostu zakażeń co skłoniło władze do ogłoszenia w piątek, iż od poniedziałku w mieście obowiązywać będzie ścisły lockdown, a mieszkańcy miasta mają od tego dnia nie wychodzić z domów, nawet po zakup żywności. Żywność ma dostarczać mieszkańcom miasta wojsko.

Zapowiedź tak surowych obostrzeń sprawiła, że ludzie rzucili się do sklepów, których półki szybko opustoszały. Władze poinformowały potem, że reżim lockdownu nie będzie aż tak surowy i w niektórych częściach miasta mieszkańcy będą mogli robić zakupy spożywcze.

Reuters informuje, że mieszkańcy z Ho Chi Minh City donoszą, iż wojsko rozpoczęło dystrybucję żywności. Mieszkańcy dzielnic Phu Nhuan i Go Vap otrzymali paczki z ryżem, mięsem, rybami i warzywami.

W mieście wykryto jak dotąd ok. 176 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło 6 670 chorych na COVID-19 - co stanowi 80 proc. wszystkich zgonów zakażonych w Wietnamie.

Do Ho Chi Minh City oraz sąsiadujących z nim prowincji skierowano dodatkowych 14,6 tys. lekarzy i pielęgniarek. W związku z przeciążeniem systemu ochrony zdrowia zakażeni z łagodnymi objawami mają poddawać się samoizolacji w domach i nie udawać się do szpitala.

W Wietnamie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 1,8 proc. z 98 mln mieszkańców.