Australia walczy obecnie z transmisją wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2 (B.1.617.2, wariant wykryty po raz pierwszy w Indiach). Lockdownem są objęte dwa największe miasta w kraju - Sydney i Melbourne.

Władze Nowej Południowej Walii zapowiadają, że zwrócą się do ministerstwa obrony o skierowanie do miasta żołnierzy, którzy mieliby pilnować przestrzegania przez mieszkańców obowiązujących w Sydney obostrzeń.

Już teraz 580 nieuzbrojonych żołnierzy wspiera policję w Sydney w egzekwowaniu przymusowej kwarantanny osób, które miały kontakt z wirusem SARS-CoV-2.

Pomimo trwającego od siedmiu tygodni lockdownu w Sydney liczba dobowych zakażeń nie spada - w ciągu ostatniej doby w Nowej Południowej Walii, której Sydney jest stolicą, wykryto 345 lokalnych zakażeń koronawirusem. Większość tych zakażeń to zakażenia wykryte w Sydney. Dzień wcześniej w stanie wykryto 344 zakażenia.

W trzech dzielnicach Sydney zaostrzono zasady lockdownu - ich mieszkańcy nie mogą oddalać się od domów na odległość większą niż 5 km.

W sąsiadującym z Sydney stanie Wiktoria, którego stolicą jest Melbourne, w ciągu doby wykryto 21 zakażeń.

W środę władze stanowe przedłużyły lockdown w Melbourne o tydzień, do 19 sierpnia.

W liczącej 26 mln mieszkańców Australii od początku epidemii wykryto ok. 37,7 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 946 chorych na COVID-19.

W pełni zaszczepionych na COVID-19 jest w Australii ok. 24 proc. spośród mieszkańców w wieku powyżej 16 lat.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły