W środę minister zdrowia ogłosił, że rząd przedłużył do 25 kwietnia okres obowiązywania ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzanych przez gabinet Mateusza Morawieckiego w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Od 19 kwietnia dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli. Możliwe będzie uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Obecny zakaz prowadzenia działalności hoteli i obiektów noclegowych będzie obowiązywał co najmniej do 3 maja.

Dowiedz się więcej: Rząd przedłużył obostrzenia. Ruszą żłobki i przedszkola

Na konferencji prasowej Adam Niedzielski został zapytany o amantadynę, która przez część osób zakażonych koronawirusem bywa stosowana w terapii COVID-19. Badania kliniczne, które mają sprawdzić, czy amantadyna może być używana w leczeniu pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 rozpoczęły się w 391 dniu epidemii w Polsce.

- Agencja Badań Medycznych, która na moje polecenie zleciła przeprowadzenie badań klinicznych poinformowała mnie, że w ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki. Te wyniki będziemy na forum Rady Medycznej dyskutowali - oświadczył minister zdrowia.

Adam Niedzielski ocenił, że temat amantadyny budzi "bardzo dużo" emocji.

- Z jednej strony widzimy głosy osób przekonanych do tego, że amantadyna jest skutecznym lekiem - podkreślam, przekonanych, bo nieopartych na rzeczowych dowodach, a z drugiej strony jest duża doza sceptycyzmu, która wynika z tych doświadczeń klinicznych, gdzie lekarze w szpitalach, podkreślam, przyjmują pacjentów, którzy stosowali amantadynę, którzy są hospitalizowani, którzy również odnotowują ciężkie przebiegi i to przebiegi, które również kończą się zgonami - mówił.

Dowiedz się więcej:
Członek Rady Medycznej: Amantadyna? Na razie nie zalecam
Dr Bodnar: COVID-19? Tę chorobę się z powodzeniem leczy amantadyną

- Na tę chwilę nie mamy żadnych dowodów naukowych, że amantadyna jest środkiem, który pozwala skutecznie radzić sobie z koronawirusem, ale nie odrzucamy żadnych hipotez, dopóki nie zostaną zweryfikowane. Stąd badanie kliniczne - oświadczył minister zdrowia.

Wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni Agencja Badań Medycznych będzie mogła publicznie przedstawić informacje i swą rekomendację w sprawie stosowania amantadyny w terapii osób z COVID-19.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ