W piątek porozumienie w tej sprawie podpisali w Moskwie rosyjski  szef resortu finansów Anton Siluanov i minister finansów Serbii Mladjan Dinkić.

Nisko oprocentowana (4,1 proc.) pożyczka ma trafić do Serbii w tym roku. - Otwiera się szansa na długoterminowe zaangażowanie wielu serbskich przedsiębiorstw budowlanych – zapowiedział min. Dinkić. – To największy kredyt, jakie kiedykolwiek otrzymały koleje państwowe – dodał.

W trakcie wizyty w Moskwie minister Dinkić zamierza również negocjować udzielenie przez Rosję wsparcia kredytowego w wysokości miliarda dolarów dla tegorocznego budżetu Serbii.

Szef serbskiego resortu finansów rozmawiać będzie również z potencjalnymi inwestorami w Serbii, w tym z prezesem rady nadzorczej Banku VTB Andriejem Kostinem oraz władzami Gazpromniefti i Uralvagonzavodu.

Mladjan Dinkić podkreślił też, że władze w Belgradzie uważają budowę serbskiego odcinka gazociągu „South Stream" za przedsięwzięcie o kluczowym znaczeniu i że do końca stycznia parlament Serbii ma nadać temu przedsięwzięciu status „projektu narodowego".