Pierwsi chrześcijanie przybyli do Chin w VII wieku. Byli to nestorianie uznani za heretyków na soborze chalcedońskim. Kościół katolicki podjął dzieło ewangelizacji Chin kilka wieków później. Pierwszych misjonarzy na pekiński dwór mongolskiego chana Kubiłaja (znanego z relacji Marco Polo) wysłał w XIII wieku papież Mikołaj III. Jednak podjęcie regularnej działalności misyjnej w Chinach związane jest z franciszkaninem Janem z Montecorvino, który pod koniec XIII wieku dotarł do Pekinu. W 1308 roku otrzymał sakrę biskupią z rąk legatów papieskich wysłanych do Chin.
Obalenie panowania Mongołów w Chinach w 1368 roku i początek panowania rodzimej dynastii Ming oznaczał również początek represji antychrześcijańskich. Już w 1362 roku męczeńską śmierć poniósł biskup Zaitun Jakub z Florencji. Rozpoczęta wówczas epoka prześladowania chińskich chrześcijan była na tyle bezwzględna, że trzeba było czekać niemal 200 lat na odnowienie chrześcijaństwa w Państwie Środka. Było to przede wszystkim zasługą jezuitów, którzy przeniknęli do Chin pod koniec XVI wieku. Święty Franciszek Ksawery – zwany apostołem Indii i Japonii – planował rozciągnąć misyjną działalność Towarzystwa Jezusowego na Chiny. Ale zrealizował to dopiero po kilkudziesięciu latach o. Matteo Ricci. W chwili jego śmierci w 1610 roku było w Chinach ok. 2 tysięcy chrześcijan. Pod koniec XVII wieku było ich już ok. miliona. Ta liczba była przede wszystkim zasługą jezuickich misji, ale również pracujących tam od lat 30. XVII wieku innych zakonów, głównie dominikanów. W tym samym stuleciu Watykan utworzył podstawy organizacji kościelnej w Chinach w postaci wikariatów apostolskich. Długi proces organizacji struktur Kościoła, przerywany kolejnymi falami prześladowań, został zamknięty w 1946 roku przez Piusa XII, który utworzył diecezje. Wtedy też pierwszy chiński duchowny otrzymał kapelusz kardynalski.
Na początku XVIII wieku misyjną działalność w Chinach podjęła również Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Natomiast w I połowie XIX wieku rozpoczęła się zorganizowana misja protestancka (najpierw brytyjska, a potem amerykańska; na początku XX wieku działało w Chinach ponad 80 protestanckich stowarzyszeń misyjnych).