Rada Reprezentantów Europejskich Społeczeństw Obywatelskich (CECSR) została powołana do życia w zeszłym tygodniu podczas posiedzenia zarządu Europejskiego Kongresu Żydów w Brukseli. W uroczystości wziął udział były polski prezydent, który przyjął nominację na przewodniczącego organizacji. – Będziemy zwalczać antysemityzm, ksenofobię i rasizm. To prawdziwe wyzwanie XXI wieku – powiedział „Rz” Aleksander Kwaśniewski.
W skład rady wejdzie kilkunastu innych byłych przywódców, noblistów i wybitnych naukowców. – Na razie jest za wcześnie, by wymieniać nazwiska – podkreślił Kwaśniewski. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz” w źródłach zbliżonych do zarządu Kongresu Żydów, propozycje złożono już między innymi byłemu prezydentowi Czech Vaclavowi Havlowi, byłemu premierowi Hiszpanii Jose Marii Aznarowi i węgierskiemu nobliście Imre Kertészowi. Jak będzie funkcjonować nowa europejska rada tolerancji?
– Na razie wszystko jest jeszcze w fazie budowy. Najprawdopodobniej będziemy się spotykać co pewien czas w rozmaitych miejscach. Pierwsze posiedzenie odbędzie się już 10 listopada w Brukseli. Razem uczcimy 70. rocznicę Nocy Kryształowej – podkreśla Kwaśniewski.
Członkowie rady nie będą otrzymywać pensji, grupa będzie funkcjonować, opierając się na infrastrukturze Kongresu Żydów. Były polski prezydent jest doskonale znany w tej organizacji. Współpracował z nią między innymi w 2005 roku, podczas krakowskich obchodów 60. rocznicy zajęcia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną.
— Bardzo się cieszymy, że Aleksander Kwaśniewski będzie kierował Radą. Ma imponujące osiągnięcia na polu promowania tolerancji i praw człowieka – powiedział „Rz” Arie Zuckerman, sekretarz generalny Europejskiego Funduszu Żydowskiego, który zaangażował się w projekt. Podkreśla on, że „przywództwo Kwaśniewskiego”, który ubiegał się o stanowisko sekretarza generalnego ONZ, doda radzie prestiżu.