Dimitrij Miedwiediew wybrał Berlin nie tylko jako cel swej pierwszej zagranicznej podróży na Zachód, ale także jako najbardziej odpowiednie miejsce do przedstawienia zarysów swej polityki europejskiej. Uczynił to na specjalnym spotkaniu z przedstawicielami przemysłu, polityki i mediów. Przez 40 minut mówił o wspólnym europejskim domu i Rosji, która przezwyciężyła trudności “epoki lodowcowej” i wraca na arenę międzynarodową jako ważny partner.
– Stwórzmy wspólnie Wielką Europę – nawoływał. Zaproponował zawarcie europejskiego paktu bezpieczeństwa z udziałem Rosji. Impulsem do rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie miałby być szczyt ogólnoeuropejski z udziałem wszystkich państw naszego kontynentu. Występowałyby wyłącznie we własnym imieniu, bez względu na to, czy są członkami UE, czy też innych organizacji. Jego zdaniem obecna architektura Europy nie odpowiada duchowi czasu i nosi ślady starego, blokowego myślenia. – Rozszerzenie NATO na Wschód to iluzje. Takie kroki zepsują na długie lata relacje z Rosją. Konfrontacji nie będzie, ale cena będzie wysoka – ostrzegał. – To nic nowego. Rosja zgłaszała takie propozycje już w przeddzień pierwszej fali rozszerzenia NATO. Celem takich propozycji jest rozbicie jedności europejskiej – ocenia Cornelius Ochmann z Fundacji Bertelsmanna.
Jednym z głównych tematów rozmów rosyjskiego prezydenta w Berlinie była sprawa dostaw nośników energii dla Europy.
– Gazociąg północny traktujemy jako przedsięwzięcie, które zapewnia bezpieczeństwo energetyczne wszystkim państwom kontynentu. Rozmawialiśmy również o South Stream (gazociąg do Włoch – przyp. red.) i najważniejsze jest dla nas, aby te inwestycje przebiegały równolegle – powiedział Miedwiediew po spotkaniu z kanclerz Merkel. Szefowa niemieckiego rządu nie zaprzeczyła. – Będziemy starali się rozwiać uprzedzenia krajów obawiających się, że projekt gazociągu północnego skierowany jest przeciwko nim – powiedziała, nie wymieniając przy tym żadnego państwa. Zastrzeżenia wobec budowy ma nie tylko Polska, ale i kraje bałtyckie oraz Szwecja.
Miedwiediew zaproponował utworzenie wspólnych rosyjsko-europejskich firm, które miałyby zarządzać sieciami ważnych gazociągów i ropociągów biegnących z Rosji na Zachód. Może to być jednym z tematów rozpoczynających się wkrótce rozmów dotyczących nowego porozumienia o współpracy pomiędzy Rosją i UE. Blokowała je początkowo Polska, a następnie Litwa. Był to także temat rozmów Miedwiediewa z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. – Tego rodzaju wyłączne spotkanie prezydenta z ministrem w czasie oficjalnej wizyty nie jest zwykłą praktyką dyplomatyczną – mówi jeden z zagranicznych dyplomatów w Berlinie.