Barack Obama spotkał się w urzędzie kanclerskim z Angelą Merkel. Jak poinformował rzecznik pani kanclerz, rozmowy były "szczere" i przebiegały w "bardzo dobrej" atmosferze.

Rzecznik Ulrich Wilhelm powiedział, że Merkel i Obama dyskutowali o bieżących problemach polityki międzynarodowej, w tym o Iranie, Afganistanie, Pakistanie i Bliskim Wschodzie.

Oboje politycy rozmawiali również o transatlantyckiej współpracy gospodarczej, problemach klimatycznych i energetycznych, stanie gospodarki światowej i o międzynarodowej współpracy w "celu rozwiązania ważnych kwestii globalnych".

Angela Merkel i Barack Obama podkreślili znaczenie bliskich i przyjaznych stosunków niemiecko-amerykańskich. Rozmowa trwała około godziny.

O godz. 19.00 Barack Obama wygłosi przemówienie pod kolumną zwycięstwa w berlińskim parku Tiergarten.

Niemcy oczekują, że podczas przemówienia pod Kolumną Zwycięstwa Obama przedstawi w swoją wizję polityki zagranicznej i stosunków transatlantyckich. Przemówienie będą śledzić sztabowcy jego rywala Johna McCaina, a także miliony wyborców przed telewizorami.

Okolice Kolumny zostały dokładnie ogrodzone na wzór Stref Kibica z piłkarskich mistrzostw świata i Europy. Podczas przemówienia nad bezpieczeństwem amerykańskiego senatora będzie czuwało prawie tysiąc policjantów.

Kolejne etapy europejskiej podróży senatora z Illinois obejmują Paryż i Londyn. Warszawa nie znalazła się w planach Obamy.

Barack Obama odwiedził wcześniej żołnierzy w Afganistanie i podróżował po Bliskim Wschodzie. Wczoraj modlił się pod ścianą płaczu w Jerozolimie.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ