Tuż po wyborach Barack Obama zapowiedział, że do wyboru gabinetu przystąpi z „pełnym rozmysłu pośpiechem”. Doniesienia o potencjalnych nominacjach rzeczywiście skapują powoli w postaci kontrolowanych przecieków.
Według ostatnich informacji szefem resortu zdrowia ma zostać były przywódca demokratów w Senacie Tom Daschle. Dzięki doświadczeniu na Kapitolu ma pomóc Obamie w przeforsowaniu wielkiej reformy systemu opieki zdrowotnej. Na czele ogromnego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który zajmuje się kontrolą imigracji i ochroną kraju przed atakami terrorystycznymi, ma stanąć gubernator Arizony, 50-letnia Janet Napolitano.
Napolitano zyskała rozgłos w całym kraju w 1991 r., występując w roli adwokata Anity Hill, bohaterki głośnego przesłuchania w sprawie molestowania seksualnego przez kandydata do Sądu Najwyższego. Ostatnio – jako pierwszej w historii kobiecie – powierzono jej przewodnictwo Krajowego Zrzeszenia Gubernatorów. Jej nominacja to dobra wiadomość dla Johna McCaina, który reprezentuje w Senacie USA właśnie Arizonę. Niedoszły prezydent zapowiedział, że zamierza się ubiegać o przedłużenie mandatu w wyborach za dwa lata. Jego popularność w Arizonie spadła jednak gwałtownie. Tamtejsi demokraci mieli nadzieję, że Napolitano, która w 2010 r. i tak musiałaby opuścić stanowisko, zdoła pokonać McCaina w walce o senatorski fotel, zadając republikanom bolesny cios. Jeśli jednak zostanie sekretarzem bezpieczeństwa wewnętrznego, sędziwy republikanin nie powinien mieć problemów z utrzymaniem mandatu.
Kolejna kobieta ma stanąć na czele Departamentu Handlu. Miliarderka z Chicago, 49-letnia Penny Pritzker, uważana za głównego architekta oszałamiającego sukcesu finansowego sztabu Obamy, wywodzi się z jednej z najbogatszych rodzin Ameryki. Pritzkerowie są właścicielami m.in. sieci hoteli Hyatt.
Wszystkie te nominacje mają charakter nieformalny. Zostaną potwierdzone po sprawdzeniu życiorysów kandydatów. Oficjalnie ogłaszane są jedynie nominacje, które nie wymagają zatwierdzenia przez Senat. Poza mianowaniem kongresmena Rahma Emanuela szefem gabinetu Obama powierzył funkcje doradców swemu głównemu strategowi Davidowi Axelrodowi i byłemu obrońcy Billa Clintona podczas procedury impeachmentu Gregory’owi Craigowi.