Artek może przestać istnieć, bo w tegorocznym budżecie Ukrainy znów zabrakło pieniędzy na jego finansowanie.
Podobnie było przez ostatnie trzy lata. - Nasi pracownicy przestali otrzymywać pensje. Brakuje nam funduszy prawie na wszystko. Myślę, że komuś bardzo zależy na tym, by pogrzebać Artek i podzielić atrakcyjne działki u wybrzeży Morza Czarnego, które do niego należą - mówił szef Komisji Zakładowej obozu pionierskiego Jewgienij Błażenow.
Rzeczniczka Arteku powiedziała „Rz”, że dyrektor Nowożyłow rozpoczął głodówkę. - Będzie głodował do czasu, aż państwo nie wywiąże się ze swoich zobowiązań - zapewniła Jelena Mech. - Naszym największym problemem pozostaje drastyczny spadek dziecięcych skierowań, finansowanych przez ukraińskie Ministerstwo Młodzieży i Sportu. Bez nich trudno będzie przetrwać - dodała.
Artek powstał w latach 20. ubiegłego wieku, czyli w początkach istnienia Związku Radzieckiego. Na początku stało w nim kilka prowizorycznych, brezentowych namiotów. Przez kilkadziesiąt lat urósł do rangi miasteczka z własnym stadionem, boiskami sportowymi i muzeum kosmicznym, w którym można było podziwiać kopię radzieckiego pojazdu księżycowego Łunochod i zdjęcia pierwszego radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina. Artek jednorazowo mógł pomieścić ponad 8 tysięcy dzieci, w tym pociechy najwyższych dygnitarzy radzieckich.
— To miał być unikalny kompleks, którego obszar można porównać do Księstwa Monako - mówił gazecie „Izwestia” Borys Nowożyłow. Żalił się, że władza w Kijowie przypomina sobie o Arteku tylko wtedy, gdy na kraj spada jakieś nieszczęście. — Ostatnio elity skierowały do nas na wypoczynek dzieci z obwodów na zachodzie Ukrainy, które nawiedziła powódź — mówił Nowożyłow.