– Nie ma ani jednej imprezy, która by była organizowana tylko przez jedną stronę. W niektóre włączyliśmy też inne kraje, by pokazać, że Polska i Niemcy to przyjaciele, którzy mają partnerów w Unii – podkreślał ambasador Niemiec w Warszawie Michael Gerdts, który przedstawił wczoraj kalendarz rocznicowych imprez.

Zacznie się 9 lutego od spotkania ministrów spraw zagranicznych w Berlinie. Mają dyskutować o znaczeniu Okrągłego Stołu i wkładzie „Solidarności” w upadek komunizmu. 4 czerwca w Gdańsku odbędą się oficjalne uroczystości z okazji pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, z udziałem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Dzień później w niemieckim Reichstagu otwarta zostanie wystawa poświęcona „Solidarności”. Polski związek zawodowy zostanie też upamiętniony specjalną tablicą z fragmentem muru ze Stoczni Gdańskiej.

Wrzesień to głównie wydarzenia poświęcone wybuchowi wojny, a październik – upadkowi muru berlińskiego. W polskim Sejmie otwarta będzie wystawa upamiętniająca tamto wydarzenie. Do tego dochodzą dziesiątki konferencji, imprez kulturalnych i spotkań polityków. – Chcemy upamiętnić historię, aby wyciągnąć z niej lekcję i otworzyć się na przyszłość – podkreślał ambasador Gerdts.