Zdaniem Związku Organizacji Muzułmańskich (FMO) w hrabstwie Leicestershire Koran powinien znajdować się powyżej zwykłych książek. – Wszystkie teksty religijne powinny mieć swoje miejsce na najwyższych półkach bibliotek. Nie tylko Koran, ale również Biblia. Tego wymagają szacunek oraz zasada równości – twierdzi rzecznik organizacji Suleman Nagdi.

Po konsultacji z FMO brytyjska Rada ds. Muzeów, Bibliotek i Archiwów podległa Ministerstwu Kultury kazała bibliotekom przenieść świętą księgę islamu z dolnych na górne półki. W hrabstwie Leicestershire większość bibliotek już wykonała polecenie.

Na tym sprawa się jednak nie skończyła. Przeniesienie Biblii na górne półki rozzłościło chrześcijan. Twierdzą, że księga nie powinna leżeć tak wysoko, ponieważ w ten sposób staje się niewidoczna.

– Biblia zawsze powinna być w zasięgu ręki – twierdzi wiceprzewodniczący Christian Institute Simon Calvert. Jego zdaniem biblioteki nie powinny działać pod dyktando jednej grupy społecznej. – Muzułmanie mają prawo decydować o Koranie, ale nie o Biblii – podkreśla. Jeśli rozporządzenie nie zostanie wycofane, chrześcijańskie organizacje chcą złożyć skargę w resorcie kultury.