"Właśnie wyszedłem ze spotkania z Chuckiem i Nancy. Totalna strata czasu" - napisał na Twitterze prezydent USA.

"Zapytałem, co wydarzy się za 30 dni, jeśli szybko to wszystko otworzę - czy zamierzacie zatwierdzić ochronę granic, która obejmuje mur lub stalową barierę? Nancy powiedziała: Nie. Odpowiedziałem: Do widzenia" - dodał Trump.

Schumer dodał w rozmowie z amerykańskimi mediami dodał, że przed wyjściem z pokoju rozmów Trump "uderzył w stół" po zapowiedzi Pelosi o braku zgody na mur.

Spotkanie miało być ostatnią próbą, podjętą przez Trumpa oraz Pelosi i Schumera, aby znaleźć zgodę na konsensus w sprawie budżetu.

Tzw. shutdown w Stanach Zjednoczonych trwa już prawie trzy tygodnie. Część amerykańskiego rządu i administracji federalne przestała pracować w związku z nieuchwaleniem prowizorium budżetowego.

Donald Trump domagał się, aby w ustawie ujęto ponad 5 miliardów dolarów, przeznaczonych na budowę muru na granicy z Meksykiem, jednak nie zgodzili się na to Demokraci. Ponieważ do uchwalenia budżetu w liczącym 100 osób Senacie wymagane jest co najmniej 60 głosów, mający przewagę jedynie dwóch głosów Republikanie nie są w stanie sami uchwalić prowizorium.

Zawieszenie funkcjonowania niektórych departamentów federalnych oraz kilku innych agencji związane jest z formalnym brakiem ich finansowania. Dotyczy łącznie setek tysięcy osób. Poza pewnymi wyjątkami, związanymi z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa państwa, pracownicy zostają wysłani na przymusowy urlop, podczas którego nie otrzymują wynagrodzenia.

Prezydent Trump w związku z brakiem porozumienia nie wykluczył ogłoszenia stanu wyjątkowego.