Komorowski zapowiedział w orędziu, że z pierwszą wizytą zagraniczną uda się do trzech zachodnioeuropejskich unijnych stolic – Brukseli, Paryża i Berlina. Teraz wiadomo, że 1 września, po wczesnoporannych uroczystościach na Westerplatte, gdzie dojdzie też do spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej, poleci do Brukseli. Tam będzie rozmawiać z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego – Jose Manuelem Barroso i Jerzym Buzkiem. Nie dojdzie natomiast do spotkania z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghiem Rasmussenem, który we Francji będzie przygotowywać nową strategię sojuszu. 2 września w Paryżu przyjmie Komorowskiego francuski prezydent Nicolas Sarkozy. Dzień później, po przyjęciu przez Christiana Wulffa w pałacu prezydenckim Bellevue, obaj przywódcy pojadą do byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen położonego 35 km na północ od centrum Berlina.

[wyimek]Wizyta prezydenta ma podkreślać jego przywiązanie do polityki historycznej [/wyimek]

Bronisław Komorowski będzie pierwszym polskim prezydentem, który odda hołd w miejscu śmierci generała Roweckiego. Komendant główny Armii Krajowej po zdekonspirowaniu przez agentów gestapo został aresztowany 30 czerwca 1943 roku w Warszawie, a kilkanaście dni później trafił do Sachsenhausen, które według Reichsführera SS Heinricha Himmlera było wzorcowym, doskonałym i nowoczesnym obozem koncentracyjnym. To Himmler, wówczas także szef MSW Trzeciej Rzeszy, wydał rozkaz zamordowania Stefana Roweckiego, gdy dotarła do niego wiadomość o wybuchu powstania warszawskiego. Prawdopodobnie do wykonania wyroku doszło w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 roku. Wizyta Komorowskiego w Sachsenhausen ma podkreślać jego przywiązanie do polityki historycznej.

W orędziu z 6 sierpnia Bronisław Komorowski powiedział, że z pierwszą wizytę uda się do Brukseli, Paryża i Berlina, by „dać wyraz europejskiemu zakorzenieniu Polski”.