– Prosimy Obamę, by podniósł w rozmowach z polskim rządem kwestię podstawowej sprawiedliwości. Ukradzione mienie musi być zwrócone. Wzywamy premiera Tuska, by wznowił proces legislacyjny – stwierdza dyrektor generalny Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego David Peleg w oświadczeniu przesłanym „Rz".

Szefowie organizacji od wielu miesięcy wyrażają żal w związku z decyzją Donalda Tuska o zatrzymaniu prac nad ustawą reprywatyzacyjną. I nie przyjmują argumentów polskiego premiera, że w tak trudnej sytuacji ekonomicznej Polski nie stać na wypłatę odszkodowań.

– Nie mamy innego wyboru poza dalszą walką – uważa Jehuda Evron, szef innej żydowskiej organizacji – Komisji ds. Restytucji Mienia Ofiar Holokaustu. – Niedopuszczalne byłoby to, żebyśmy się poddali i pozwolili polskiemu rządowi odziedziczyć mienie żydowskich rodzin zamordowanych na polskiej ziemi. Byłby to też bardzo zły przykład dla przyszłych pokoleń. Musimy kontynuować walkę, nawet gdy sytuacja jest trudna – podkreśla Evron.

Z apelem w sprawie mienia zwrócili się również do prezydenta tydzień temu szefowie Komisji Helsińskiej: republikański kongresmen Christopher Smith i demokratyczny senator Benjamin Cardin.