W czwartek amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały nowe rekomendacje dotyczące noszenia masek w miejscach publicznych. Wynika z nich, że osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 nie będą już musiały nosić masek zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem, ponieważ szczepionka zapewnia im ochronę przed zakażeniem i zmniejsza ryzyko transmisji wirusa przez nich.

- Dzieci muszą (nosić maski), gdy bawią się z przyjaciółmi i gdy, w szczególności, znajdują się pod dachem - mówił dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w rozmowie z CNN.

W tym kontekście dr Fauci zwrócił uwagę, że ważne jest zatwierdzenie do użycia w USA w grupie wiekowej 12-15 lat szczepionki na COVID-19 Pfizer/BioNTech.

Szczepionkę do użycia w tej grupie w poniedziałek zatwierdziła Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), a w środę pozytywną rekomendację co do jej podawania dzieciom w wieku 12-15 lat wydały CDC.

Obecnie producenci szczepionek testują je w grupach obejmujących młodsze dzieci. - W grupach takich jak dzieci w wieku 6-9 lat, 2-6 lat oraz w grupie niemowląt - wyliczał dr Fauci.

Jak powiedział amerykański epidemiolog wkrótce powinny pojawić się wnioski o zatwierdzenie szczepionek na COVID-19 w najmłodszych grupach wiekowych.

- Wtedy, do końca roku, mamy nadzieję szczepić wszystkich - podsumował dr Fauci.