W programie znajdzie się aż 160 imprez teatralnych, filmowych, muzycznych, tanecznych, literackich, sportowych a także dotyczących rzemiosła i designu, sztuki narracji i architektury. Na miesiąc przed zimową olimpiadą w Soczi, szwedzcy sportowcy walczyć będą o medale o mistrzostwo kraju, w dwudziestu dyscyplinach.
- Projekty swoją tematyką obejmą dziedziny takie jak: ekologia, klimat, turystyka i równouprawnienie - mówiła podczas prezentacji programu w Sztokholmie minister kultury Lena Adelsohn Liljeroth. Minister podkreśliła , że Szwecja należy do nacji, która jest najbardziej aktywną w Unii pod względem konsumpcji kultury. Świadczy o tym liczba osób odwiedzających muzea, chodzących na koncerty i do kina oraz czytających książki.
Inauguracja roku stolicy kultury, odbędzie się 31 stycznia 2014 r. na zamarzniętej rzece Ume, która uchodzi do Morza Batyckiego. Podczas otwarcia, na rzekę zostaną wypuszczone tysiące reniferów, a scenę inauguracji oświetli sztuczna zorza polarna. Impreza trwać będzie przez trzy dni.
Szczególną uwagę w agendzie stolicy kultury, poświęcono dziedzictwie kultury Samów. - Zwani wcześniej Lapończykami, są dziś jedynymi pierwotnymi mieszkańcami Europy - mówi dramaturg, zasiadająca w lapońskiej radzie sztuki, Åsa Simma.
Projekty artystyczne opowiadające o prawach człowieka i m.in o lapońskiej sztuce leczenia przyczynią się zapewne do naświetlenia problemów tej mniejszości. Powstające jak grzyby po deszczu międzynarodowe kopalniane spółki są bowiem dla Samów katastrofalne w skutkach.