Zwycięstwo weterana antyunijnej kampanii w Wielkiej Brytanii Nigela Farage'a w wyborach do Parlamentu Europejskiego spowoduje wielki ból głowy dla Unii Europejskiej, a Zjednoczone Królestwo powinno wyjść ze Wspólnoty tak szybko, jak to tylko możliwe - powiedział francuski minister finansów.

W sondażach nowo utworzona Brexit Party Farage'a wyprzedziła wszystkich rywali, w tym rządzących konserwatystów premier Theresy May i główne ugrupowanie opozycyjne - Partię Pracy. Wybory do PE w Wielkiej Brytanii odbędą się 23 maja.

- Nigel Farage z ponad 35 procentami głosów - to nie będzie łatwe dla Unii Europejskiej do zarządzania - powiedział we wtorek Bruno Le Maire.

Francja uprzednio ostrzegała, że nie zgodzi się na wielokrotne opóźnianie terminu Brexitu i oświadczyła, że ma nadzieję, że wybory do PE w Wielkiej Brytanii wstrząsną partiami politycznymi na tyle, aby osiągnąć porozumienie w sprawie opuszczenia UE.

- Uważam, że skoro Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską, to im szybciej wyjdą, tym lepiej - powiedział Le Maire dziennikarzom. - Im dłużej trwa ten proces ... nie jest to dobre ani dla Wielkiej Brytanii, ani dla Unii Europejskiej. Kiedy odsuwa się coś w nieskończoność, jest to toksyczne i tak będzie w tym wypadku - dodał minister, powtarzając opinie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

W zeszłym miesiącu Francja naciskała na krótkie przedłużenie negocjacji w sprawie brexitu, argumentując, że na Londynie powinna być utrzymana presja, ale Niemcy preferowały dłuższy okres. Ostatecznie przywódcy UE uzgodnili sześciomiesięczne opóźnienie, do 31 października.

- Kiedy separacja trwa zbyt długo, powstrzymuje każdego członka pary od spokojnego odbudowania swojego życia. To samo dotyczy narodów - powiedział Le Maire.