Centrum remontowe Zvezda na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło remont okrętu podwodnego projektu 949A Irkuck (w służbie od 1987 roku) oraz podwodnego krążownika Magadan z projektu 971 (w służbie od 1990, pierwotnie funkcjonował pod nazwą Narwal). Oba okręty należą do Floty Pacyficznej Federacji Rosyjskiej.

Na Irkucku trwają "zaplanowane prace mające na celu wykrycie i naprawę usterek w armaturze statku, ogólnych podzespołach statku i osprzęcie sterowym" - podaje agencja TASS. Prace na Magadanie dopiero się rozpoczynają. Okręt zostanie najpierw dokładnie sprawdzony.

W ramach remontu zakłada modernizację kadłuba w Irkucku. Z powrotem do służby okręt ma trafić w 2022 roku. Jednostki z projektu 949A stanowią rozwinięcie radzieckiego typu okrętów projektu 949. Rosja ma obecnie prawdopodobnie 10 okrętów tej klasy. Do projektu 949A należał także "Kursk", który zatonął w 2000 roku na Morzu Barentsa. W katastrofie zginęło 118 marynarzy, choć dwie pierwsze eksplozje na okręcie przeżyły 23 osoby.

Oba okręty na modernizację czekają już od dłuższego czasu. Irkuck na naprawę czeka w stoczni Zvezda już od 2013 roku, Magadan tylko o rok mniej.