W sklepach Doniecka i Ługańska coraz częściej przyjmują wyłącznie ruble, a tam gdzie jeszcze handlują w dwóch walutach kupujący w rosyjskiej stoją w osobnej kolejce. Najczęściej zapełniają ją ludzie w wojskowych uniformach z przeróżnych formacji separatystów.

Jak zauważa agencja Bloomberg, podobnie jest na stacjach benzynowych, gdzie większość klientów stanowią kierowcy przeróżnych samochodów należących do separatystycznych bojówek: od najnowszych Porsche i Mercedesów, po wozy pancerne.

„Rublowa klientela" wyjaśnia skąd w Donbasie bierze się rosyjska waluta: w niej wypłacany jest żołd kilkudziesięciu tysiącom uzbrojonych ludzi. Brak jedynie odpowiedzi na pytanie skąd i jak rosyjska waluta płynie z Rosji do wojskowych kas w Donbasie.

Drugą, słabszą ekonomicznie grupę stanowią użytkownicy ukraińskiej hrywny. To emeryci, renciści i osoby otrzymujący przeróżne zasiłki od państwa ukraińskiego. Jednak, by je otrzymać muszą przejechać na drugą, ukraińską stronę frontu i tam odebrać pieniądze w ukraińskich bankach.

W części Donbasu opanowanej przez separatystów ukraińskie banki zlikwidowały swoje placówki jesienią ubiegłego roku: nie mogły zagwarantować bezpieczeństwa pieniędzy. Ponieważ nie udało się wywieźć całej gotówki, część z niej zniszczono na miejscu a część pozostawiono, ale banknoty oblano specjalną farbą. Na Ukrainie wielokrotnie już łapano osoby próbujące płacić takimi „donieckimi hrywnami".

Rozwój sytuacji doprowadził do tego, że tereny opanowane przez separatystów powoli stają się „strefą rublową". „Ługański prezydent" Igor Płotnickij powiedział agencji TASS, że na jego terenie 85 proc. wszystkich płatności dokonywanych jest w rublach, 12 proc. w ukraińskiej hrywnie, a reszta – w dolarach, walucie używanej na całym świecie w czasach kryzysów.

Podobnie było w innych regionach opanowanych przez prorosyjskich separatystów: gruzińskiej Abchazji i Osetii. W Naddniestrzu, które dzięki rosyjskiej armii w 1991 roku oderwało się od Mołdawii, formalnie wprowadzono miejscowego rubla, ale i tak wszystkie transakcje odbywają się w rosyjskiej walucie.

Jedynie na Krymie po rosyjskiej aneksji w marcu ubiegłego roku od razu, oficjalnie wprowadzono rubla.