Ludobójstwo w Srebrenicy zaplanowano ze szczegółami

W Sarajewie zakończyła się dwudniowa konferencja "Badanie, dokumentowanie i proces w sprawie ludobójstwa w Bośni i Hercegowinie”, z udziałem m.in sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (ICTY) Theodora Merona oraz członków rodzin zamordowanych.

Aktualizacja: 14.06.2015 11:08 Publikacja: 14.06.2015 10:55

Cmentarz ofiar pogromu pod Srebrenicą (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Cmentarz ofiar pogromu pod Srebrenicą (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license/Michael Büker)

Foto: Wikimedia Commons

W spotkaniu aktywnie uczestniczyli także świadkowie tamtych dni. Ludobójstwo w Srebrenicy to nie był spontaniczny akt, a w trakcie trwania procesów niektórych zbrodniarzy wykazano, że istniał plan najwyższych organów władzy dotyczący szczegółów zbrodni - możemy przeczytać w pokonferencyjnych wnioskach - donosi portal rferl.org.

Po dwudziestu latach od dokonania zbrodni ludobójstwa w Srebrenicy nadszedł czas na podsumowanie tego, do jakich wniosków doszły sądy międzynarodowe i lokalne w toku prowadzonych śledztw - mówił Meron.

Natomiast szef delegacji oraz specjalny przedstawiciel UE w Bośni i Hercegowinie, ambasador Lars-Gunnar Wigemark powiedział, że Unia Europejska jest gotowa w dalszym ciągu wspierać organy sądownicze w procesach osądzania zbrodni wojennych. – Ofiary powinny być uznane i wspierane przez władze. Mieszkańcy tych krajów muszą stawić czoła i otwarcie mówić o tym, co się stało i czego dokonano. Nie ma pojednania bez prawdy. – stwierdził Wigemark.

Z drugiej strony słychać było głosy członków rodzin osób zabitych w Srebrenicy.

Uważamy, że Trybunał haski mógł zrobić o wiele więcej w tej sprawie. Oczekujemy, że w najbliższym czasie sytuacja się poprawi, zwłaszcza po skazaniu Radovana Karadžicia i Ratko Mladicia – powiedział Murat Tahirović, prezes Stowarzyszenia ofiar i świadków ludobójstwa.

Warto przypomnieć, że w kwietniu Haski trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii utrzymał karę dożywotniego więzienia orzeczoną wobec Zdravko Tolimira za zbrodnie w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie (BiH) w latach 1992-95, w tym za masakrę w Srebrenicy.

Odrzucając apelację skazanego w grudniu 2012 r. generała Serbów bośniackich, sędziowie haskiego trybunału uchylili niektóre elementy pierwotnego orzeczenia o winie, ale podkreślili, że rola, jaką Tolimir odegrał w masakrze w Srebrenicy, uzasadnia skazanie go na dożywocie za ludobójstwo.

Miesiąc wcześniej, po latach unikania odpowiedzialności w Serbii aresztowano pierwszych ośmiu odpowiedzialnych za zbrodnię na bośniackich Muzułmanach popełnioną w lipcu 1995 r.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1031
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1030
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1029
Świat
Europa potrzebuje konkurencyjnego, odpornego na kryzysy przemysłu
Świat
Nie ma transformacji bez konkurencyjności
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10