Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.10.2015 07:26 Publikacja: 22.10.2015 07:21
Foto: AFP
Zarząd głosował w środę. Stosunkiem 27 do 14 rozstrzygnięto o przejściu Kosowa do kolejnego etapu. W listopadzie Prisztina będzie potrzebować poparcia dwóch trzecich członków Zgromadzenia ze 195 mających prawo głosu. Delegacja z Rosji już szuka sojuszników, aby odrzucić kandydaturę Kosowa.
Kilka dni temu serbscy użytkownicy Twittera prowadzili kampanię przeciwko przyjęciu Kosowa do UNESCO, używając hashtagu #NoKosovoUnesco. Akcja polegała na umieszczaniu zdjęć i dokumentów w sieci świadczących o niszczeniu serbskiego dziedzictwa kulturowego w Kosowie. Wszystkie wpisy były oznaczane wspomnianym hashtagiem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Narodowy Instytut Dziedzictwa potwierdził uszkodzenie przez powódź co najmniej 40 zabytkowych obiektów. Wśród nich są najcenniejsze, czyli wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Belgia zakazuje uczniom używania smartfonów w szkołach. To jeden ze sposobów na powstrzymanie epidemii dręczenia rówieśników w mediach społecznościowych.
Kopalnia Soli Wieliczka jest jednym z najczęściej odwiedzanych polskich zabytków techniki. Jej podziemna Trasa Turystyczna powstała już w XVIII stuleciu, natomiast współcześnie korzysta z niej średnio ponad milion turystów rocznie.
Symbole kojarzone z tradycją i wpisane na listę dziedzictwa mogą być wykorzystywane w działalności komercyjnej. Warto jednak pamiętać też o ich kontekście.
Warszawska Starówka, Stare Miasto w Krakowie i kopalnia soli w Wieliczce figurują na liście największych skarbów światowej kultury. Tego cudu wprowadzenia naszych obiektów na światową listę UNESCO dokonał przed pół wiekiem profesor Krzysztof Pawłowski. Poprzedził go inny cud.
Rosja chce odciągnąć uwagę Europy od Ukrainy – uważa Donika Gërvalla-Schwarz, szefowa dyplomacji Kosowa.
Szwajcaria złożyła do UNESCO, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury, wniosek o włączenie jodłowania na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas