Trump został oskarżony o ubieganie się o zagraniczną pomóc w celu oczernienia potencjalnego rywala, byłego wiceprezydenta Joe Bidena, który ubiega się o nominację prezydencką przed wyborami w 2020 roku. 

Decyzję Demokratów poprzedziły doniesienia medialne, według których Trump naciskał na prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w czasie rozmowy telefonicznej z 25 lipca, by ten pomógł mu w prześwietleniu Joe Bidena i jego syna, Huntera - ten ostatni pracuje dla firmy wydobywającej gaz na Ukrainie.

Amerykańskie media podkreślają, że Trump "wielokrotnie" namawiał nowego prezydenta Ukrainy do współpracy z prokuratorem generalnym USA Williamem Barrem i osobistym prawnikiem prezydenta, Rudolphem Giulianim, w celu śledztwa w sprawie swojego politycznego rywala.

Trump zapowiedział we wtorek, że ujawni zapis swojej rozmowy z Zełenskim. Przyznał, że wspominał o Bidenie w czasie rozmowy.

W opublikowanym pięciostronicowym zapisie rozmowy można przeczytać, że istotnie temat syna Bidena był jedną z poruszanych przez obu prezydentów kwestii. - Chciałbym, abyś wyświadczył nam przysługę, ponieważ nasz kraj wiele przeszedł, a Ukraina dużo o tym wie - zagaja Trump w pewnym momencie, wspominając o śledztwie specjalnego prokuratora Roberta Muellera, ale zastrzegając, że "wiele z tego zaczęło się na Ukrainie". Prezydent Zełenski zapowiada pomoc, m.in. dzięki temu, że będzie mógł wskazać przyszłego prokuratora generalnego ("będzie na 100 procent moją osobą" - zapowiada), ale prosi też o dostarczenie dodatkowych informacji, które mogłyby być pomocne w dochodzeniu.

W trakcie rozmowy, która według informacji w odtajnionym dokumencie trwała pół godziny, Trump wspomina Zełenskiemu, że Joe Biden, jako wiceprezydent USA, lobbował na Ukrainie w 2016 roku, aby zwolnić ukraińskiego prokuratora generalnego Wiktora Szokina. Biuro Szokina wszczęło dochodzenie w sprawie Burisma - holdingu zajmującego się gazem ziemnym, w którym Hunter Biden był członkiem zarządu.

Zachodni politycy wzywali do zwolnienia Szokina z przekonania, że nie działa on na rzecz ograniczenia korupcji na Ukrainie.

- Dużo mówi się o synu Bidena, że Biden zatrzymał oskarżenie i wiele osób chce się o tym dowiedzieć, więc cokolwiek, co mógłbyś zrobić z prokuratorem generalnym, byłoby wspaniałe - mówi Trump. - Biden przechwalał się, chwalił się tym, że wstrzymał dochodzenie, więc jeśli możesz się temu przyjrzeć - prosi. - To brzmi okropnie dla mnie - dodaje prezydent USA.

Trump wspomina panu Zelenskiemu, jak Joe Biden, jako wiceprezydent USA, lobbował na Ukrainie w 2016 roku, aby zwolnić swojego najwyższego prokuratora, Viktora Shokin.

Na jednej ze stron zapisy rozmowy zamieszczona jest uwaga: "Memorandum z rozmowy telefonicznej (TELCON) nie jest dosłowną transkrypcją dyskusji".

Trump niedawno potwierdził, że na kilka dni przed rozmową nakazał zamrożenie prawie 400 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy. Prezydent USA komentował, że nie zrobił nic złego i zaprzeczył, by prośba o pomoc w uzyskaniu informacji mogących zaszkodzić Bidenowi była z tym związana.

Pełen zapis rozmowy: