W swoim przemówieniu Trump stwierdził, że przekaz CNN (telewizji bardzo często krytykowanej przez Trumpa) jest "czymś strasznym dla kraju".

- Powinniśmy stworzyć naszą własną sieć (telewizyjną) i umieszczać w niej prawdziwe informacje - dodał prezydent USA wywołując entuzjazm uczestników wiecu. - Oni (CNN) są tak bardzo źli dla naszego kraju - mówił dodając, że media "nienawidzą naszego kraju", co jest powodem do wstydu. - Powinniśmy coś z tym zrobić. Zebrać grupę naprawdę utalentowanych ludzi i dać im głos. Głos, który nie będzie fałszywy - przekonywał prezydent USA.

Jak zaznacza amerykański "Newsweek" Trump nie sprecyzował kogo ma na myśli mówiąc "powinniśmy coś z tym zrobić" w kontekście stworzenia nowej sieci medialnej.

Donald Trump wielokrotnie atakował niechętne mu, liberalne media w USA (CNN, "Washington Post", "New York Times") określając je często mianem "fake news media" (dosł. media fałszywych informacji).

W związku z atakami w kwietniu tego roku organizacja Reporterzy bez Granic monitorująca stan wolności prasy w różnych częściach świata po raz pierwszy określiła kwestię wolności prasy w USA jako "problematyczną". W raporcie organizacja zwracała uwagę na "coraz bardziej wrogi klimat (dla mediów)", będący efektem komentarzy Trumpa.