W popularną grę Pokemon Go dało się wciągnąć już tysiące Rosjan. Niektórzy z nich na tyle uzależnili się od wirtualnego świata, że próbują przenieść mityczne postacie do realnego życia. Rosyjskie media podają, że mieszkaniec Moskwy Iwan Makarow postanowił ożenić się z pokemonem Ditto. W związku z tym 36-letni mężczyzna bezskutecznie zwracał się do kilku urzędów stanu cywilnego w rosyjskiej stolicy. Wszędzie dostał odmowę, ponieważ jak się okazało, mężczyzna obecnie jest żonaty. Ponadto żaden urzędnik nie chciał zarejestrować jego wniosku o zawarcie związku małżeńskiego z pokemonem, gdyż ten nie „posiada paszportu".

Rosjanin jednak nie odstępuje od swojego pomysłu i zapowiada, że zwróci się w tej sprawie do sądu, gdyż „rosyjskie prawo nie precyzuje takich przypadków". Jak twierdzi pokemon Ditto jest bardzo rzadką postacią wśród swoich wirtualnych braci. Jest bardzo trudny do złapania, ponieważ „musi przyjść sam". W związku z tym Makarow postanowił „zaproponować swoją rękę i serce", by zwabić pokemona. W swoim mieszkaniu mężczyzna urządził styropianowy kącik, gdzie miałaby zamieszkać jego nowa „żona".

Kilka dni temu rosyjskie media poinformowały o innym incydencie związanym z pokemonami w Moskwie. Znajoma Iwana Makarowa zgłosiła się na policję i oskarżyła pokemona o gwałt. Policja odrzuciła wniosek, a kobieta została skierowana po pomoc medyczną.

Pod koniec lipca deputowani Dumy zwrócili się do szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji z prośbą o wprowadzenie zakazu korzystania z gry Pokemon Go. Powodem miałoby być „zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji". Deputowani chcą zakazać korzystania z aplikacji funkcjonariuszom służb mundurowych oraz urzędnikom i przedstawicielom władzy państwowej.