fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Powraca sprawa "bałkańskiego syndromu"

NATO
Serbska Akademia Nauk i Umiejętności utworzyła specjalny zespół prawny w celu przygotowania pozwu przeciwko NATO, w związku korzystaniem przez Sojusz ze zubożonego uranu podczas bombardowań w byłej Jugosławii w 1999 roku.
Afera wybuchła na początku 2001 roku gdy dokładnego zbadania ewentualnego związku zubożonego uranu ze śmiercią żołnierzy zażądały Włochy. Siedmiu spośród 60 tysięcy włoskich żołnierzy, którzy w latach 90. służyli na Bałkanach, zmarło wówczas na białaczkę.
 
W 2016 roku Domenico Leggiero, były włoski pilot i prezes Osservatorio Militare ujawnił raport mówiący o ponad  300 włoskich żołnierzach zmarłych wskutek działania zubożonego uranu podczas misji w Bośni, Kosowie, Afganistanie i Iraku.
 
Dziś wiadomo, że Amerykanie w 1999 podczas kampanii w Jugosławii by zmusić Serbów do zaprzestania represji wobec Albańczyków w Kosowie, w ciągu 78 dni powietrznych ataków wystrzelili około 31 tysięcy pocisków ze zubożonym uranem.
 
Warto dodać, że niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że w 2000 roku, dostało od NATO ostrzeżenie przed "ewentualnym zagrożeniem toksycznym" i natychmiast zareagowało, wydając zalecenia co do postępowania na terenach, gdzie używano pocisków uranowych.
 
Zespół prawny Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności składa się z 26 prawników i profesorów kilku dziedzin z Serbii, Niemiec, Francji, Włoch, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Turcji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA