W sierpniu 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu Lesko w sprawie zakazu używania jednostek pływających z napędem spalinowym na całym obszarze zbiorników wodnych.
Czytaj także: Pływanie pod wpływem alkoholu grozi karą
Zakaz i ograniczenia wprowadzono po raz pierwszy w 2006 r. W latach 2008–2011 Rada Powiatu Lesko podtrzymywała je kolejnymi uchwałami. Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, rada powiatu może ograniczyć lub zakazać używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych jeziorach i rzekach, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych.
Z zakazu, ustanowionego w uchwale Rady Powiatu Lesko z 16 czerwca 2011 r. (zmienionej w 2014 r.) wyłączyła ona m.in. 12 statków Żeglugi Pasażerskiej, jednostki policji, straży pożarnej, Wodnego Pogotowia Ratunkowego i Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.
W maju 2017 r. uchwałę zaskarżyło do WSA w Rzeszowie kilka osób, wśród nich właściciel wynajmowanego sprzętu wodnego. Od 2009 r. bezskutecznie występował o zgodę na jego użytkowanie i zabiegał o zmianę uchwały poprzez zwiększenie limitu jednostek pływających o własną łódź motorową „Admirał". Jego zdaniem uchwała bezzasadnie ogranicza możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Nie poprzedzono jej analizą warunków akustycznych i wprowadziła pozaustawowe wyłączenia.