- Przyszedł do mnie w 1977 roku z pieniędzmi dla represjonowanych w Radomiu i Ursusie. Stały kontakt nawiązałem z nim od 1979 roku kiedy pracował w Budimorze. Był jednym z robotników, którzy czytali te same książki co ja, mógł być intelektualistą – napisał we wspomnieniu o zmarłym senator Bogdan Borusewicz.

Józef Przybylski, urodził się 2 stycznia 1943 r. w Firleju koło Lublina. W 1961 roku w Gdańsku ukończył ZSZ PKP.

Pracował m.in. jako radiooperator w jednostce wojskowej w Gdańsku-Jelitkowie, a potem jako ślusarz-spawacz w Spółdzielni Pracy Budowy Kotłów w Rumi i w Przedsiębiorstwie Remontowo-Montażowym Przemysłu Okrętowego Budimor w Gdańsku.

Od 1978 roku był współpracownikiem Bogdana Borusewicza. Drukował i kolportował niezależne publikacje m.in. „Wolne Słowo" oraz Raportu o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy (1979) wydanego przez Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość.

W sierpniu 1980 roku drukował i kolportował ulotki dotyczące zwolnienia z pracy Anny Walentynowicz.

Był jednym z organizatorów strajku sierpniowego w swoim zakładzie pracy, a następnie delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Pełnił tam funkcję członka prezydium MKS.

Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, podpisanych przez strajkujących z władzą komunistyczną. Otworzyło to drogę do powstania "Solidarności".

Po strajkach zaangażował się w powstanie związku, był członkiem Komitetu Założycielskiego, a od października 1980 r. do kwietnia 1981 roku -  członkiem prezydium MKZ Gdańsk.

Był też przedstawicielem „Solidarności" na kongresie latynoamerykańskiej centrali związkowej CTV.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W latach 1981–2008 mieszkał w Belgii, gdzie był współzałożycielem i współpracownikiem Biura Koordynacyjnego „Solidarności" za granicą w Brukseli. Był organizatorem przerzutu wydawnictw emigracyjnych do Polski.

W latach 1985–1991 zatrudniony był w fabryce konserw w Mechelen, a w latach 1991–1996 w tym samym mieście jako pracownik budowlany. W latach 1996–2008 na zasiłku chorobowym. Od 2008 roku Józef Przybylski był na emeryturze. Był autorem książek: "Co zostało z naszych marzeń" (1994) oraz "Marzenia i rzeczywistość" (2000). 

W 2000 roku wraz z innymi sygnatariuszami Porozumień Sierpniowych otrzymał tytuł honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Odznaczony też został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarłego pożegnała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. "Zmarł Józef Przybylski, sygnatariusz gdańskich porozumień sierpniowych. Bojownik o prawdę i wolność, organizator strajków. Drukował i kolportował ulotki dotyczące zwolnienia z pracy Anny Walentynowicz, a także niezależne pisma. Współpracował z Bogdanem Borusewiczem" - napisała w mediach społecznościowych.

W poniedziałek, w południe, prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska złożą wpis w księdze kondolencyjnej poświęconej Józefowi Przybylskiemu.

Księga będzie wystawiona do końca tygodnia w Europejskim Centrum Solidarności. Gdańszczanki i gdańszczanie mogą w niej złożyć wpis poświęcony pamięci Józefa Przybylskiego. Księga będzie dostępna dla mieszkańców w godzinach otwarcia wystawy.