Na drzwiach mieszkania Diego Audero nieznani sprawcy narysowali gwiazdę Dawida i umieścili napisy - "Polska dla Polaków" i "Auswitz for Poland guide" (pisownia oryginalna). 

Diego Audero Bottero mieszka w Polsce od 11 lat. Jak podkreśla w rozmowie z PolsatNews, od roku coraz częściej spotyka się z niechęcią. - Słyszę, że nie powinienem w pewnych sprawach zabierać głosu, bo nie jestem Polakiem i generalnie powinienem wracać tam, skąd przyjechałem. A ja nie mam zamiaru wracać do Włoch. Kocham Polskę, tu jest mój dom, polska kultura to moja kultura. Tu też mieszkają moi znajomi i bliscy - mówi Włoch. Dodaje, że tego typu wybryki są przede wszystkim atakiem na samo Muzeum Auschwitz.

Audero Bottero zgłosił sprawę na policję, która dla dobra śledztwa nie ujawnia szczegółów.

W związku z takiem na włoskiego przewodnika PolsatNews przypomniał niedawny wpis na Twitterze małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak:

 

Głos w tej sprawie zabrał rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. "Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informację o skandalicznym i szokującym zdarzeniu, które miało miejsce w mieszkaniu jednego z edukatorów oprowadzających po Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau" - napisał w oświadczeniu.

Podkreślił, że Audero jest licencjonowanym przewodnikiem, który współpracuje z muzeum od kilkunastu lat, ma specjalne przygotowanie merytoryczne i kwalifikacje do wykonywania funkcji przewodnika w muzeum.

"Muzeum stanowczo potępia wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii oraz apeluje do organów państwa o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu wyjaśnienia tej sprawy, a także zapobieżenia innym tego typu zdarzeniom w przyszłości" - napisał Bartyzel.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM