Reklama

"Gdzie jest wasz honor, wy polskie psy". IPN zgłasza grę

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw w związku z opublikowaniem na kanale YouTube animacji promującej grę komputerową.

Aktualizacja: 26.08.2018 07:34 Publikacja: 26.08.2018 07:18

"Gdzie jest wasz honor, wy polskie psy". IPN zgłasza grę

Foto: YouTube

"W związku z opublikowaniem na kanale YouTube animacji promującej grę komputerową znieważającą swoimi obrazami i treściami dobre imię oraz godność Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej – zawierającą m.in. sceny rozstrzeliwania i mordowania więźniów w komorze gazowej, w obozie zagłady, w których padają sformułowania „polskie obozy koncentracyjne, gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu, gdzie jest wasz honor, wy polskie psy” –  działając na podstawie art. 304 § 2 k.p.k., Prezes Instytutu Pamięci Narodowej złożył w dniu wczorajszym do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia następujących przestępstw:

    •    z art. 133 k.k., tj. przestępstwa znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego; 

    •    z art. 256 § 1 i 2 k.k., tj. propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego, oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych;

    •    z art. 257 k.k., tj. na publicznym znieważaniu grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej" - poinformował wczoraj IPN.

W komunikacie nie przekazano o jaką grę chodzi, jednak zdaniem internautów sprawa dotyczy zapowiedzi gry  "The Cost of Freedom" (tłum. "Cena wolności").

Reklama
Reklama

Materiał promujący grę pojawił się w serwisie YouTube 23 sierpnia. Na nagraniu widać obóz Auschwitz oraz rozstrzeliwanych i zagazowywanych więźniów.

Film został usunięty, jednak pojawiła się w internecie przeróbka, na której po polsku wykrzykiwane są hasła "polskie obozy koncentracyjne" oraz "Gdzie jest wasz honor, wy polskie psy".

Wątpliwości wokół gry "The Cost of Freedom"

Według zapowiedzi gra "The Cost of Freedom" miałaby trafić do sprzedaży w grudniu tego roku, jednak producent - ukraińskie studio Alien Games nie ma na swoim koncie żadnej innej gry wideo.

Część internautów uważa, że zapowiedź może być prowokacją wymierzono w Polaków.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Społeczeństwo
Sondaż: Jak uregulować najem krótkoterminowy?
Historia Polski
Robert Kostro: Co Niemcy mają jeszcze w swoich archiwach?
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy wątpią w wiarygodność USA jako sojusznika
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Społeczeństwo
Prezes OTOZ Animals: To błąd Jarosława Kaczyńskiego, jego wyborcy przecież też lubią psy
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama