Montague, która przez 33 lata służyła w marynarce wojennej, opracował program komputerowy, który tworzył szkice specyfikacji okrętów. W 2012 roku opowiedziała gazecie "Arkansas Democrat-Gazette", że program pozwolił marynarce skrócić czas potrzebny na przygotowanie projektu projektu statku z dwóch lat do 18 godzin i 26 minut.

Raye Montague była pierwszą osobą, która zaprojektowała okręt US Navy - USS Oliver Hazard Perry - za pomocą komputera.

Gazeta poinformowała, że kobieta zmarła w środę w szpitalu w Little Rock. Jej syn David Montague, poinformował, że jego matka zmarła z powodu zastoinowej niewydolności serca.

Cywilna inżynier Raye Montague w czasie swojej kariery wielokrotnie musiała mierzyć się z dyskryminacją, nie tylko ze względu na kolor skóry, ale i na płeć. Np. gdy jej współpracownik w ogóle nie chciał jej pokazać, jak obsługiwać komputer, nauczyła się sama.

- Musiałam przebijać się do ludzi, ale kiedy zorientowali się, że wiem, o czym mówię, zaczęli mnie szanować - wspominała Montague. - Pracowałem długie godziny i podróżowałam daleko do tej pracy, ponieważ nie mogłam powiedzieć, że chcę takich samych zarobków, jak mężczyźni - dodawała. Jej syn powiedział, że matka "zawsze starała się sprostać każdemu wyzwaniu z uśmiechem".

Praca Montague stała się powszechnie znana po nakręceniu filmu "Ukryte działania" w 2016 roku. Film opowiada o pracy, wykonanej przez czarnoskóre matematyczki na początku istnienia agencji NASA. Artykuł z 2017 roku na stronie internetowej US Navy na temat Montague ocenił, że Montague była właśnie "ukrytą postacią" marynarki wojennej.